حمله‌های طالبان در سه ولایت؛ ۱۱ نیروی امنیتی کشته شدند

مسئولان محلی و امنیتی در ولایت‌های بدخشان، هرات و فاریاب از کشته‌شدن ۱۱ نیروی امنیتی و زخمی‌شدن ۱۹ تن دیگر خبر می‌دهند.

منابع محلی بدخشان می‌گویند که حوالی ساعت ۳ بامداد امروز در اثر حملۀ تهاجمی طالبان بر یک پاسگاه نیروهای امنیتی در ولسوالی زیباک این ولایت، ۸ نیروی امنیتی کشته شده و ۲ تن دیگرشان زخم برداشته‌اند. به گفتۀ منابع، پاسگاه این نیروها در منطقۀ «سرشخ» ولسوالی زیباک سقوط کرده، طالبان پاسگاه را آتش زده و تمام جنگ‌افزارهای نیروهای امنیتی را باخود برده‌اند.

یک منبع در کلینیک ولسوالی زیباک هم می‌گوید که هشت جسد و دو زخمی به این مرکز منتقل شده‌اند. ثناءالله روحانی، مسئول دفتر رسانه‌های فرماندهی پولیس بدخشان با تأیید این روی‌داد می‌گوید که در این حمله هم به طالبان و هم به نیروهای امنیتی تلفات وارد شده است. مسئولیت این حمله را طالبان برعهده گرفته‌اند.

در همین حال، شب گذشته طالبان بر قرارگاه نیروهای خیزش مردمی و فرماندهی پولیس ولسوالی غوریان هرات که در کنار هم قرار دارند، حملۀ موتر بمب‌گذاری‌شده انجام داده‌اند.

دفتر والی هرات با پخش خبرنامه‌یی می‌گوید که در نتیجۀ این حمله، ۲ نیروی خیزش مردمی کشته و ۱۵ تن دیگر به‌شمول ۳ نیروی امنیتی و ۱۲ غیرنظامی زخمی شده‌اند. طبق خبرنامه، زنان و کودکان هم در میان زخمیان شامل‌اند. در خبرنامه نیز گفته شده که در این روی‌داد ۴ خانۀ مسکونی کامل و ده‌ها خانۀ مسکونی قسمی تخریب شده‌اند.

در خبرنامه هم‌چنان آمده است، پس از حملۀ موتر بمب‌گذاری‌شدۀ طالبان، این گروه با نیروهای امنیتی درگیر شده که در نتیجۀ آن ۱۵ طالب هم کشته و زخمی شده‌اند.

بر بنیاد خبرنامۀ دفتر والی هرات، در یک‌ماه گذشته طالبان به‌شمول ۴ حملۀ موتر بمب‌گذاری‌شده، ۴۰ حمله در شهر و ولسوالی‌های این ولایت انجام داده‌اند که بیش‌تر به غیرنظامیان تلفات و زیان‌های مالی وارد شده است.

از سویی هم، منصور عزیزی، فرمانده تولی اول کندک عملیاتی ریزرف پولیس فاریاب به سلام‌وطندار می‌گوید، طالبان شب گذشته بر یکی از پاسگاه‌های این تولی در روستای بادغیسی/بایقیزی ولسوالی خواجه‌سبزپوش این ولایت یورش برده‌اند که‌ از سوی نیروهای امنیتی دفع شد. به گفتۀ آقای عزیزی، در پی این حمله یک پولیس کشته شده است و دو پولیس دیگر زخم برداشته‌اند.

طالبان هنوز دربارۀ حمله‌های‌شان در هرات و فاریاب چیزی نگفته‌اند.