وزارت داخله: چند نفر در رابطه با سقوط پسته‌های‌ امنیتی دستگیر شدند

وزارت داخله افغانستان در خبرنامه‌ای اعلام کرده که چند نفر را در رابطه با سقوط پوسته‌های امنیتی در برخی ولایات دستگیر کرده است.

وزارت داخله می‌گوید این افراد کسانی‌اند که به عنوان واسطه برای تسلیمی پوسته‌های امنیتی به طالبان فعالیت می‌کردند. اخیرا اخباری منتشر شد مبنی بر اینکه چند پوسته نیروهای امنیتی پس از میانجیگری افرادی که «ریش‌سفیدان» محل توصیف شده‌اند، به طالبان تسلیم شده‌اند.

برخی صاحب‌نظران احتمال می‌دهند که دلیل این واسطه‌گری ممکن است این باشد که مردم محلی برای اجتناب از خسارت و تلفات ناشی از دوام جنگ بین قوای امنیتی افغان و طالبان ترجیح دهند که پوسته‌های امنیتی از مناطق‌شان برچیده شود.

با این‌حال، طارق آرین، سخنگوی وزارت مور داخله، این کار را «همکاری مستقیم با دشمن» خوانده و تهدید کرد که این افراد بازداشت خواهند شد.

اکنون وزارت می‌گوید که چند نفر را در این ارتباط دستگیر کرده است. در این بیانیه جزییات بیشتری درباره این افراد و هدفشان از واسطه‌گری برای ترغیب نیروهای افغان به تسلیم شدن به طالبان ارائه نشده است. این نیز معلوم نیست که چرا نیروهای امنیتی پادرمیانی این افراد را پذیرفته‌اند و به طالبان تسلیم شده‌اند.

والی بادغیس نیز روز گذشته در مصاحبه با رادیو نوروز سقوط چند پوسته امنیتی در برخی ولسوالی‌ها در نتیجه میانجیگری مردم محل را تایید کرد و گفت: «برخی‌ها به عنوان ریش‌سفید و کلان قوم تلاش می‌کنند که نیروهای امنیتی در پوسته‌ها را ترغیب کنند که به طالبان تسلیم شوند.»‌ او گفت که جزییات این مسئله را به رسانه‌ها افشا خواهد کرد.

در ماه‌های اخیر و به ویژه‌ی در هفته‌ی اخیر، سقوط پی‌هم ولسوالی‌ها باعث نگرانی بسیاری از شهروندان افغانستان شده است. نزدیک به یک هفته پیش ولسوالی جوند بادغیس سقوط کرد. در تازه‌ترین مورد نیز چند پاسگاه امنیتی در منطقه‌ی (چشمه دوزک) ولسوالی مقر بادغیس نیز به دست مخالفین دولت افتاد.