نگران افغانستانیم: مرور روزنامه‌های امروز ایران

امروز چهار شنبه، 23 سرطان، روزنامه‌های چاپ ایران با سرخط‌های مختلف درباره افغانستان مطلب منتشر کرده است. روزنامه اعتماد با تیتر «نگران افغانستان عزيزيم»  روزنامه اعتماد «همکاری فعال ایران با سازمان ملل برای صلح در افغانستان» روزنامه صبح امروز با عنوان «در آرزوی چشیدن طعم شیرین صلح» و روزنامه کیهان «کمک اتحادیه اروپا به ایران برای مهاجران افغان و اقشار آسیب‌پذیر».

در این بیانیه‌ که از سوی روزنامه اعتماد نشر شده، آمده است که بيش از هزار نفر از استادان، پژوهشگران و دانش‌آموختگان علوم سياسي ايران در درباره حوادث اخير افغانستان اظهار نگرانی کرده‌اند. در این بیانیه نگاشته شده است «وضعيت نامساعد امروز افغانستان، ريشه در ده‌ها عامل مختلف فرهنگي، اقتصادي و اجتماعي دارد. توسعه‌طلبي قدرت‌هاي جهاني، دست‌اندازي‌های قدرت‌هاي منطقه‌اي همسايه و غيرهمسايه افغانستان كه دهه‌هاست سرنوشت مردمان شريف افغانستان را گروگان تنش‌هاي ميان خود كرده‌اند، ناكارآمدي و فساد بخش قابل توجهي از سياستمداران و مسوولان افغانستان كه سرمايه‌هاي اين جامعه را به هدر داده و به يغما برده‌اند».

در آخر بیانیه آمده است، در اين روزهاي فاجعه‌بار، در كنار شما، خواهران و برادران افغانستانی، از هر قوميت و مذهبي ايستاده‌ايم. تنها نمي‌مانيد.

روزنامه اعتماد سخنان وزیر خارجه ایران در نشست میان دوره‌ای وزیران خارجه کشورهای عدم تعهد را بازتاب داده است، این روزنامه به نقل از جواد ظریف نوشته است که ایران برای برقراری صلح در افغانستان و سوریه و یمن، «طرح صلح هرمز-امید» و مجمع‌گفتگوی منطقه‌ای» در خلیج فارس را با رویکردهای فراگیر برای همکاری و حل اختلاف پیشنهاد داده است. در ادامه آمده است که  چند جانبه گرایی دیگر گزینه‌ای محتاطانه تلقی نمی‌شود بلکه تنها پاسخ مناسب به بحران‌های شدید جهان محسوب می‌شود.

روزنامه صبح امروز با خانواده های شهدای حادثه تروریستی مکتب »سیدالشهدا«؛ گفتگو انجام داده است، سرمقاله نویس نوشته است که آسیب‌دیدگان حمله تروریستی با وجود مشکلات زیاد هنوز اراده قوی برای ادامه تحصیل دارند و از بی‌توجهی دولت افغانستان را انتقاد می‌کنند.

در روزنامه کیهان آمده است که اتحادیه اروپا ۱۵ میلیون یورو را به ایران برای اقشار آسیب‌پذیر، مهاجران افغان و مبارزه با کرونا کمک کرده است که  بخشی از این کمک مالی بشردوستانه برای حمایت از افغان‌ها در خاک ایران از جمله حمایت از تحصیل، بهداشت و سلامت، امنیت و معیشت آنها خواهد بود.