نگران افغانستانیم: مرور روزنامه‌های امروز ایران

چکیده:

در بیانیه‌ای که از سوی روزنامه اعتماد نشر شده، بيش از هزار نفر از استادان، پژوهشگران و دانش‌آموختگان علوم سياسي ايران در درباره حوادث اخير افغانستان اظهار نگرانی کرده‌اند.

امروز چهار شنبه، ۲۳ سرطان، روزنامه‌های چاپ ایران با سرخط‌های مختلف درباره افغانستان مطلب منتشر کرده است. روزنامه اعتماد با تیتر «نگران افغانستان عزیزیم»  روزنامه اعتماد «همکاری فعال ایران با سازمان ملل برای صلح در افغانستان» روزنامه صبح امروز با عنوان «در آرزوی چشیدن طعم شیرین صلح» و روزنامه کیهان «کمک اتحادیه اروپا به ایران برای مهاجران افغان و اقشار آسیب‌پذیر».

در این بیانیه‌ که از سوی روزنامه اعتماد نشر شده، آمده است که بیش از هزار نفر از استادان، پژوهشگران و دانش‌آموختگان علوم سیاسی ایران در درباره حوادث اخیر افغانستان اظهار نگرانی کرده‌اند. در این بیانیه نگاشته شده است «وضعیت نامساعد امروز افغانستان، ریشه در ده‌ها عامل مختلف فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی دارد. توسعه‌طلبی قدرت‌های جهانی، دست‌اندازی‌های قدرت‌های منطقه‌ای همسایه و غیرهمسایه افغانستان که دهه‌هاست سرنوشت مردمان شریف افغانستان را گروگان تنش‌های میان خود کرده‌اند، ناکارآمدی و فساد بخش قابل توجهی از سیاستمداران و مسوولان افغانستان که سرمایه‌های این جامعه را به هدر داده و به یغما برده‌اند».

در آخر بیانیه آمده است، در این روزهای فاجعه‌بار، در کنار شما، خواهران و برادران افغانستانی، از هر قومیت و مذهبی ایستاده‌ایم. تنها نمی‌مانید.

روزنامه اعتماد سخنان وزیر خارجه ایران در نشست میان دوره‌ای وزیران خارجه کشورهای عدم تعهد را بازتاب داده است، این روزنامه به نقل از جواد ظریف نوشته است که ایران برای برقراری صلح در افغانستان و سوریه و یمن، «طرح صلح هرمز-امید» و مجمع‌گفتگوی منطقه‌ای» در خلیج فارس را با رویکردهای فراگیر برای همکاری و حل اختلاف پیشنهاد داده است. در ادامه آمده است که  چند جانبه گرایی دیگر گزینه‌ای محتاطانه تلقی نمی‌شود بلکه تنها پاسخ مناسب به بحران‌های شدید جهان محسوب می‌شود.

روزنامه صبح امروز با خانواده های شهدای حادثه تروریستی مکتب »سیدالشهدا«؛ گفتگو انجام داده است، سرمقاله نویس نوشته است که آسیب‌دیدگان حمله تروریستی با وجود مشکلات زیاد هنوز اراده قوی برای ادامه تحصیل دارند و از بی‌توجهی دولت افغانستان را انتقاد می‌کنند.

در روزنامه کیهان آمده است که اتحادیه اروپا ۱۵ میلیون یورو را به ایران برای اقشار آسیب‌پذیر، مهاجران افغان و مبارزه با کرونا کمک کرده است که  بخشی از این کمک مالی بشردوستانه برای حمایت از افغان‌ها در خاک ایران از جمله حمایت از تحصیل، بهداشت و سلامت، امنیت و معیشت آنها خواهد بود.

به اشتراک بگذارید:

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email

مطالب مرتبط

نگرانی ایران و چین از تسلط طالبان: مرور روزنامه‌های ایران

روزنامه‌های امروز چاپ ایران، به موضوعات مختلف افغانستان پرداخته است. روزنامه آرمان ملی تحت عنوان «ایران و تحولات اخیر افغانستان» روزنامه ایران با تیتر «نخبگان افغانستان توطئه دشمنان را نام می‌گذارند» و روزنامه ابتکار با عنوان «پیشروی طالبان تا مرز چین» مطلب منتشر کرده است.