حشدالشعبی در افغانستان: مرور روزنامه‌های امروز ایران

روزنامه‌های چاپ امروز ایران، پیرامون موضوعات مختلف افغانستان مطلب نوشته است. روزنامه ابتکار با عنوان «لقمه بزرگ افغانستان برای دهان اردوغان» روزنامه اعتماد بیانیه حوزه علمیه قُم با عنوان «خطرات حاکمیت مجدد طالبان» را منتشر کرده است و روزنامه جمهوری اسلامی با عنوان «حشدالشعبی در افغانستان بپاخاست» مطلب نوشته است.

سرمقاله نویس روزنامه ابتکار نگاشته است، امنیت فرودگاه شهر کابل که برای حفظ حضور انسانی و دیپلماتیک بین‌المللی در افغانستان ضروری است، تبدیل به یک نگرانی فوری شده و به نظر می‌رسد، پیشنهاد ترکیه خوشایند کشورهایی است که در تلاش برای کنار آمدن با تبعات خروج آمریکا از افغانستان هستند. اگر این به عنوان یک ماموریت سازمان ملل مطرح باشد، کار برای ترکیه آسان‌تر شده و به آن مشروعیت نیروهای صلح‌بان بین‌المللی را می‌دهد.

نویسنده در آخر یادآور شده است که ترکیه در افغانستان به خاطر داشتن پیروزی نظامی نرم، از قدرت نرم برخوردار است، پیروزی که به شکلی متناقض به دست سربازانی رقم خورد که به دلیل داشتن ماموریت رزمی از سلاح هایشان استفاده نکرد. اگر سربازان ترکیه با ظرفیت عملیاتی استقرار یابند و درگیری‌هایی به وجود آمده و این سربازان شروع به شلیک کنند، این شهرتی که ارتش ترکیه در افغانستان در طی ۱۵ سال گذشته بدست آورده است، به آسانی می‌‎تواند سقوط کند.

در بیانیه‌ مجتمع مدرسین حوزه علمیه قُم در باره خطرات حاکمیت مجدد طالبان که در روزنامه اعتماد منتشر شده، آمده است که نمی‌توان بازگشت دوباره جریان تندرو و افراطی به قدرت را نظاره کرد که با تفسیری خشن از اسلام و برداشتی گذشته‌گرا از شریعت، پیشینه و کارنامه‌ی تاریک در محروم ساختن شهروندان از حقوق و آزادی‌های اساسی و بنیادین داشته و از خشونت، سرکوپ و کشتار در دستیابی به اهداف خود هیچ پروایی ندارد.

در آخر بیانبه آمده است که حاکمیت مجدد طالبان نه‌تنها نقض حقوق و آزادی‌های مردم افغانستان را در پی دارد، بلکه آینده صلح و امنیت در منطقه را در معرض خطر قرار می‌دهد. از این رو لازم است همه نهادهای بین‌المللی، همچون سازمان ملل و شورای امنیت که نسبت از صلح، امنیت و اجرای حقوق بشر تعهد و مسوولیت دارد، تمام تدبیر و توان خود را برای جلوگیری از حاکمیت مجدد این جریان بر افغانستان به‌کار برند.

سرمقاله نویس روزنامه جمهوری نوشته است که گروه حشدالشعبی در افغانستان اعلام کرده که در کنار مردم افغانستان با اشغال‌گری گروه افراطی و تروریستی طالبان مبارزه می‌کند و از یکپارچگی و حاکمیت افغانستان دفاع خواهد کرد.

مقاله نویس از فرمانده این گروه نقل قول می‌کند «طالبان هیچ مقبولیتی در میان تاجیک‌ها، هزاره‌ها و برخی از پشتون‌ها ندارد و برخلاف عده قلیلی که در رسانه‌ها تبلیغ می‌کنند که طالبان مقبولیت دارد، اما در واقع چنین نیست».