طالبان به از سرگیری حمله به نیروهای خارجی هشدار داد

همزمان با آغاز رسمی خروج کامل نیروهای آمریکا و ناتو از افغانستان، سخنگوی طالبان هشدار داده که جنگجویان این گروه، پس از این متعهد نیستند که به سربازان خارجی در افغانستان حمله نکنند.

در توافقنامه دوحه میان آمریکا و طالبان که سال گذشته به امضا رسید، طالبان متعهد به آتش بس با نیروهای ائتلاف بین‌المللی تا زمان خروج این نیروها تا اول ماه می شده بود.

امروز نیروهای آمریکایی و ناتو رسما روند خروج نیروهایشان از افغانستان را آغاز کردند که براساس تصمیم جدید جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا تا یازدهم ماه سپتامبر تکمیل می‌شود.

در سال گذشته، هیچ نیروی بین‌المللی در افغانستان کشته نشده، اما طالبان حملات به نیروهای امنیتی افغانستان را افزایش داده و شمار تلفات غیرنظامیان نیز افزایش یافته است.

طالبان امروز شنبه (۱۱ ثور/اردبیهشت) در بیانیه هشدارآمیزی گفته که ماندن نیروهای خارجی پس از مهلت اول ماه می “اصولا راه هرگونه اقدام مناسب را برای مجاهدین امارت اسلامی در برابر نیروهای اشغالگر” باز کرده و در مورد رفتار جنگجویان این گروه رهبری طالبان “تصمیم می‌گیرد”.

حدود ۲۰۰۰ سرباز آمریکایی و حدود ۷ هزار سرباز عضو ناتو در افغانستان امروز رسما خروج کامل از افغانستان را آغاز کردند که قرار است تا ۱۱ سپتامبر تکمیل شود.

در همین حال، سونی لگت، سخنگوی نیروهای ائتلاف بین المللی در افغانستان در توییتر خبر داده که “آتش غیرمستقیم” به محوطه فرودگاه قندهار انجام شده، کسی آسیب ندیده و خساراتی نیز وارد نشده است.

ژنرال اسکات میلر، فرمانده آمریکایی نیروهای ناتو در افغانستان گفته که “بازگشت خشونت بی‌معنا و تراژیک است. اما اشتباه نکنید، ما نیرو برای پاسخ قدرتمندانه به هر نوع حمله علیه نیروهای ائتلاف و برای حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان داریم. رفتن به آن سمت (درگیری) اشتباه خواهد بود.”

هنوز طالبان یا هیچ گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است.