ایمن‌الظواهری جایی بین پاکستان و افغانستان پنهان شده است

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، احتمالاً رهبر گریزان القاعده زنده، اما بسیار نحیف شده است و نمی‌تواند در بازی‌های سیاسی شرکت کند.

بخش مهمی از رهبری القاعده در مناطقی از افغانستان و پاکستان صورت می‌گیرد. ایمن‌الظواهری، رهبر فراری القاعده نیز از این قاعده مستثنی نیست.

بنا بر دوازدهمین گزارش تیم پشتیبانی تحلیلی و نظارت بر تحریم‌های سازمان ملل متحد که روز جمعه منتشر شد، تعداد زیادی از جنگجویان القاعده و دیگر افراط‌گرایان خارجی که هم‌پیمان گروه طالبان هستند، در مناطق مختلفی از افغانستان مستقرند. بخش مهمی از فرماندهان القاعده نیز در مناطقی از پاکستان و افغانستان زندگی می‌کنند و ارتباط نزدیکی با اعضای این گروه در شبه قارۀ هند دارند.

گمان می‌رود که ایمن محمد ربیع الظواهری، رهبر القاعده در منطقه‌ای بین پاکستان و افغانستان پنهان شده باشد. تا کنون گزارش‌های قبلی مبنی بر سلامتی و مرگ او تأیید نشده‌اند.

یکی از اعضای تیم پشتیبانی تحلیلی و نظارت بر تحریم‌های سازمان ملل متحد گفت: «احتمالاً الظواهری زنده، اما به اندازه‌ای ضعیف شده است که نمی‌تواند به بازی‌های سیاسی دست بزند». این عضو نامی از کشوری که الظواهری در آن پنهان شده است، نبرد.

وی همچنین گفت که راهبرد کوتاه‌مدت القاعده – حفظ امنیت سنتی خود در افغانستان – را ارزیابی کرده‌اند، راهبردی که القاعده آن را به خاطر امنیت رهبر خود روی دست گرفته است.