رادیو نوروز

ترکیه و آمریکا درباره امنیت فرودگاه کابل گفتگو می‌کنند

344337

خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه و همتای آمریکایی‌اش لوید آستین قرار است چهارشنبه طی تماسی تلفنی درباره ماموریت احتمالی ترکیه برای تامین امنیت و فعالیت میدان هوایی کابل بعد از خروج نیروهای آمریکا و ناتو از افغانستان گفتگو کنند. سه‌شنبه آکار تاکید کرد که تصمیم نهایی گرفته نشده اما گفتگوها در این باره ادامه دارد.

آکار در گفتگو با روزنامه‌نگاران درباره فعالیت و امنیت میدان هوایی کابل، افغانستان را «قلب آسیا» توصیف کرد. او گفت افغانستان اهمیت حیاتی دارد و بر پیوندهای عمیق تاریخی و فرهنگی ترکیه و افغانستان تاکید کرد.

او گفت که از آغاز ماموریت نیروی بین‌المللی کمک امنیتی ناتو (آیساف) در سال ۲۰۰۲، و ماموریت حمایت قاطع ناتو از سال ۲۰۱۵، ترکیه در چارچوب قطعنامه‌های سازمان ملل در آن‌ها شرکت داشته است. او گفت ارتش ترکیه کماکان به ماموریت خود در ستاد مستشاری آموزشی در کابل ادامه خواهد داد.

پس از اعلام خروج نیروهای آمریکایی تا ۱۱ سپتمبر از سوی جو بایدن و دنباله‌روی متحدان ناتو، وضعیت در افغانستان متشنج شده است. در نشست اخیر سران ناتو در بروکسل، بایدن و اردوغان در این باره گفتگو کردند.

اردوغان بعد از این ملاقات گفت ترکیه به دنبال «کمک دیپلماتیک، لجستیک و مالی» از سوی آمریکا برای محافظت و فعالیت فرودگاه کابل بود. او گفت ترکیه همچنین خواسته است پاکستان و مجارستان در این ماموریت شرکت داده شوند.

به اشتراک بگذارید:

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email

مطالب مرتبط