ترکیه و آمریکا درباره امنیت فرودگاه کابل گفتگو می‌کنند

خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه و همتای آمریکایی‌اش لوید آستین قرار است چهارشنبه طی تماسی تلفنی درباره ماموریت احتمالی ترکیه برای تامین امنیت و فعالیت میدان هوایی کابل بعد از خروج نیروهای آمریکا و ناتو از افغانستان گفتگو کنند. سه‌شنبه آکار تاکید کرد که تصمیم نهایی گرفته نشده اما گفتگوها در این باره ادامه دارد.

آکار در گفتگو با روزنامه‌نگاران درباره فعالیت و امنیت میدان هوایی کابل، افغانستان را «قلب آسیا» توصیف کرد. او گفت افغانستان اهمیت حیاتی دارد و بر پیوندهای عمیق تاریخی و فرهنگی ترکیه و افغانستان تاکید کرد.

او گفت که از آغاز ماموریت نيروی بين‌المللی کمک امنيتی ناتو (آیساف) در سال ۲۰۰۲، و ماموریت حمایت قاطع ناتو از سال ۲۰۱۵، ترکیه در چارچوب قطعنامه‌های سازمان ملل در آن‌ها شرکت داشته است. او گفت ارتش ترکیه کماکان به ماموریت خود در ستاد مستشاری آموزشی در کابل ادامه خواهد داد.

پس از اعلام خروج نیروهای آمریکایی تا ۱۱ سپتمبر از سوی جو بایدن و دنباله‌روی متحدان ناتو، وضعیت در افغانستان متشنج شده است. در نشست اخیر سران ناتو در بروکسل، بایدن و اردوغان در این باره گفتگو کردند.

اردوغان بعد از این ملاقات گفت ترکیه به دنبال «کمک دیپلماتیک، لجستیک و مالی» از سوی آمریکا برای محافظت و فعالیت فرودگاه کابل بود. او گفت ترکیه همچنین خواسته است پاکستان و مجارستان در این ماموریت شرکت داده شوند.