دیدبان حقوق بشر: طالبان در شمال خانه‌های مردم را غارت کردند و آتش زدند

دیدبان حقوق بشر می‌گوید که ماه گذشته در منطقه‌ای در شمال افغانستان جنگجویان طالبان خانواده‌ها را از خانه‌های‌شان بیرون کردند و آتش زدند، که ظاهرا این کار به تلافی همکاری مردم این منطقه با دولت بوده است.

دیدبان حقوق بشر گفته است که این «حملات تلافی‌جویانه» شورشیان، بخشی از یورش طالبان به ده‌ها ولسوالی در افغانستان از جمله حدودا ۱۵۰ ولسوالی در ولایت قندوز و دیگر ولایات بوده است.

پاتریشیا گروسمن از مدیران بخش آسیای دیده‌بان حقوق بشر گفت «رهبران طالبان قدرت جلوگیری از این خشونت‌های نیروهای خود را دارند، اما این کار را نمی‌کنند».

خبرگزاری رویترز می‌گوید سخنگوی طالبان از اظهار نظر در این باره خودداری کرد.

ماه قبل، طالبان در توئیتر دستوری برای «مقامات نظامی» صادر تا از اموال عمومی محافظت کنند و «با مردم عادی خوش‌رفتار باشند».

با خروج نیروهای خارجی به رهبری آمریکا، طالبان حملات خود را از شمال کشور شروع کرده است. نیروهای آمریکایی اوایل این هفته پایگاه اصلی خود میدان هوایی بگرام را ترک کردند.

دیدبان حقوق بشر گفته است که این ماه با آوارگان منطقه باغ شرکت در قندوز تلفنی مصاحبه کرده است ‌ــ‌ ۶۰۰ خانوار از آن‌ها فرار کرده‌اند، برخی به تالقان و برخی به فیض‌آباد.

از قول ساکنین آواره نقل شده است که بین ۲۱ تا ۲۵ جون، جنگجویان طالبان دو ساعت مهلت دادند خانه‌های‌شان را ترک کنند و کسانی را که به زعم آن‌ها از دولت افغانستان حمایت کرده بودند تهدید کردند.

ساکنین آواره باغ شرکت گفتند که جنگجویان طالبان خانه‌های خالی را غارت کردند و سوزاندند، و دو نفر غیرنظامی را کشتند.

دیدبان حقوق بشر تأکید کرده است که یافته‌های این سازمان در مورد بدرفتاری طالبان براساس صحبت تلفنی با باشندگان منطقه‌ی باغ شرکت تهیه شده است.

طالبان حدود دو هفته‌ی پیش منطقه‌ی باغ شرکت شهر قندوز را سقوط دادند. به‌دنبال آن، قول اردوی ۲۱۷ پامیر در شامل کشور اعلام کرد که شماری از ساکنان این منطقه به‌دلیل همکاری با دولت و قومیت‌شان توسط طالبان آواره شده‌اند.

همچنین در ویدیویی که از وضعیت این بی‌جاشدگان در شهر فیض‌آباد در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود، یک بی‌جاشده گفته است که طالبان آنان را به‌دلیل «بدخشانی‌بودن» و «تاجیک‌بودن» از منطقه‌ی باغ شرکت شهر قندوز بیرون کرده‌اند.