خلیلزاد: ترس تصرف کابل توسط طالبان، مبالغه‌آمیز است

زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در افغانستان روز گذشته گفت: پیش‌بینی‌ها مبنی بر اینکه طالبان به محض خروج آمریکا از افغانستان، کابل را تصرف و دولت را سرنگون می‌کند، بی‌جهت است.

او به کمیتۀ امور خارجۀ کاخ سفید گفت: شخصاً باور دارم که گفته‌هایی مبنی بر اینکه پس از خروج ما نیروهای افغان در هم می‌شکنند و طالبان به زودی کابل را تصرف می‌کنند، نادرست است. این کمیته به شدت نگران این است که تصمیم جُو بایدن بر خروج کامل نیروهای آمریکا تا ماه سپتامبر منجر به هرج‌ومرج و جنگ داخلی خونینی در افغانستان خواهد شد.

قانون‌گذاران ایالات متحده در بدبینی خود مبنی بر اینکه دولت بهانه‌گیر افغانستان بتواند در مقابل حملۀ احتمالی طالبان تاب بیاورد، تنها نیستند. برخی فرماندهان ارشد ارتش آمریکا ترجیح می‌دهند مقداری از نیروهای‌شان را به عنوان محافظ در افغانستان حفظ کنند. جِن. مارک میلِی، رئیس ستاد مشترک ارتش، به خبرنگاران گفت: امیدوار است اگر واشنگتن به حمایت خود ادامه دهد، نیروهای افغان بتوانند سر پا بایستند، اما با خروج نیروهای‌مان در اول ماه می تعدادی سناریو مطرح خواهیم کرد.

در نامه‌ای که برخی مقامات ایالات متحده مانند مسئولین انجمن صنایع دفاع ملی، انجمن بین‌المللی عملیات‌های پایدار و شورای خدمات حرفه‌ای امضایش کردند چنین آمده است: پیمانکاران آمریکا در افغانستان باید اطلاعات به‌روز را در مورد تأثیر تغییر رویکرد عقب‌نشینی نیروهای آمریکا از افغانستان بر عملیات‌های دولت ایالات متحده در افغانستان و امنیت منطقه در عملیات‌های این پیمانکاران در نظر بگیرند. به ارتباطات بهتر و طرح‌ریزی محتاطانه‌ای نیاز داریم که پیمانکاران در آن بتوانند هم‌زمان با خروج نیروهای‌مان از افغانستان از مردم ما حفاظت کنند به توانایی دفاعی، توسعه‌ای و اهداف دیپلماتیک دست یابیم.

هزاران پیمانکار ایالات متحده در افغانستان حضور دارند و پیش‌بینی می‌شود اکثر یا تمام آنها با خروج نیروهای نظامی، افغانستان را ترک کنند.