دبیر کل ناتو: حضور نظامی ناتو به پایان رسیده، به حمایت از نیروهای افغان ادامه می‌دهیم

امروز نشست سران ناتو در بروکسل برگزار خواهد شد. این نشست ساعت چهار بعد از ظهر به وقت کابل خواهد بود. آقای استولتنبرگ که پیش از چاشت امروز در کنفرانسی خبری شرکت کرده بود، به موضوعات مورد بحث در این نشست اشاره کرد؛ از جمله اتحاد بیشتر میان اعضای ناتو، مسایلی مربوط به روسیه و چین، و همینطور خروج نیروهای ناتو از افغانستان.

دبیر کل ناتو در نشست خبری گفت که (ماموریت نظامی ناتو در افغانستان تمام شده است) و پس از این، ناتو در افغانستان تنها (حضور غیرنظامی) خواهد داشت. اما به گفته‌ی آقای استولتنبرگ، ناتو از نیروهای نظامی افغانستان حمایت خواهد کرد. برعلاوه دبیر ناتو به این مساله اشاره کرد که کمک‌های ناتو به افغانستان، پس از این افزایش خواهد یافت.

استولتنبرگ، با اشاره به اینکه ناتو از تهدیدات احتمالی پس از خروج آگاه است، گفت که با ترکیه در مورد حفاظت از امنیت (میدان هوایی بین‌المللی کابل) در حال رسیدن به نتیجه است. دبیر ناتو میدان هوایی کابل را برای ادامه‌ی کمک‌ها، و رفت و آمد دیپلوماتان، موقعیتی مهم دانست.

از سویی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه دیروز هنگام عزیمت به بروکسل، به این مساله اشاره کرد که رئیس جمهور اردوغان می‌گوید ترکیه یگانه کشور قابل اعتماد است که بعد از خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان می‌تواند نقش مهم درصلح وثبات دراین کشور بازی کند.

این در حالی است که خروج نیروهای نظامی آمریکا و متحدان ناتو از ابتدای ماه می شروع شده و قرار است تا یازدهم سپتامبر پایان یابد. خروج نیروهای خارجی باعث ایجاد نگرانی‌ها میان سیاست‌مدارن و شهروندان افغانستان شده است و بسیاری، از وضعیت پس از خروج نیروهای خارجی، ابراز نگرانی می‌کنند.