رادیو نوروز

دبیر کل ناتو: حضور نظامی ناتو به پایان رسیده، به حمایت از نیروهای افغان ادامه می‌دهیم

Doorstep statement by NATO Secretary General Jens Stoltenberg at the start of the NATO Summit in Brussels

امروز نشست سران ناتو در بروکسل برگزار خواهد شد. این نشست ساعت چهار بعد از ظهر به وقت کابل خواهد بود. آقای استولتنبرگ که پیش از چاشت امروز در کنفرانسی خبری شرکت کرده بود، به موضوعات مورد بحث در این نشست اشاره کرد؛ از جمله اتحاد بیشتر میان اعضای ناتو، مسایلی مربوط به روسیه و چین، و همینطور خروج نیروهای ناتو از افغانستان.

دبیر کل ناتو در نشست خبری گفت که (ماموریت نظامی ناتو در افغانستان تمام شده است) و پس از این، ناتو در افغانستان تنها (حضور غیرنظامی) خواهد داشت. اما به گفته‌ی آقای استولتنبرگ، ناتو از نیروهای نظامی افغانستان حمایت خواهد کرد. برعلاوه دبیر ناتو به این مساله اشاره کرد که کمک‌های ناتو به افغانستان، پس از این افزایش خواهد یافت.

استولتنبرگ، با اشاره به اینکه ناتو از تهدیدات احتمالی پس از خروج آگاه است، گفت که با ترکیه در مورد حفاظت از امنیت (میدان هوایی بین‌المللی کابل) در حال رسیدن به نتیجه است. دبیر ناتو میدان هوایی کابل را برای ادامه‌ی کمک‌ها، و رفت و آمد دیپلوماتان، موقعیتی مهم دانست.

از سویی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه دیروز هنگام عزیمت به بروکسل، به این مساله اشاره کرد که رئیس جمهور اردوغان می‌گوید ترکیه یگانه کشور قابل اعتماد است که بعد از خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان می‌تواند نقش مهم درصلح وثبات دراین کشور بازی کند.

این در حالی است که خروج نیروهای نظامی آمریکا و متحدان ناتو از ابتدای ماه می شروع شده و قرار است تا یازدهم سپتامبر پایان یابد. خروج نیروهای خارجی باعث ایجاد نگرانی‌ها میان سیاست‌مدارن و شهروندان افغانستان شده است و بسیاری، از وضعیت پس از خروج نیروهای خارجی، ابراز نگرانی می‌کنند.

به اشتراک بگذارید:

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email

مطالب مرتبط

اقتصاد سیاسی طالبان؛ جهاد یا اقتصاد جرمی؟

پرداختن به منابع مالی طالبان و اقتصاد جنگی آنان، مساله‌ای مهم و ضروری است. سوال اساسی این است که طالبان از کدام منابع مالی ارتزاق می‌کنند؟ مهم‌ترین منبع مالی طالبان کدام است؟ آیا طالبان حاضرند به خاطر صلح منابع مالی خودشان را از دست بدهند؟

موی سفیدانِ میانجی؛ همکار طالب یا خسته از جنگ؟

بازداشت افراد میانجی برای تخلیه‌ی پاسگاه‌ها در حالی مطرح می‌شود که در یک ماه اخیر سقوط پی‌هم ولسوالی‌ها باعث نگرانی بسیاری از شهروندان شده است. از آغاز ماه می تاکنون نزدیک به بیست ولسوالی، در ولایات مختلف افغانستان سقوط کرده است.