ناتو: به حمایت از نیروهای افغان ادامه می‌دهیم

ینس استولتنبرگ، دبیرکل پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) در نشست خبری در پاریس گفته است که ناتو به کمک مالی و نظامی خود به نیروهای امنیتی افغانستان ادامه می‌دهد و در فعال نگهداشتن میدان هوایی کابل نیز به دولت افغانستان کمک خواهد کرد.

دبیرکل سازمان ناتو گفته است که پس از پایان مأموریت نظامی در افغانستان، فصل جدیدی را باز خواهیم کرد.

او گفته که در آینده پشتیبانی ناتو از افغانستان دارای سه رکن اصلی خواهد بود: «اول اینکه ما به نیروهای امنیتی افغانستان در زمینه ظرفیت‌سازی کمک خواهیم کرد، دوم به پشتیبانی مالی از نیروهای امنیتی افغانستان ادامه خواهیم داد و سوم به فراهم‌آوری زمینه‌های آموزش نیروهای امنیتی افغانستان در خارج از این کشور نیز کمک می‌کنیم.»

آقای استولتنبرگ گفته است که این برنامه به همه متحدان ناتو و جامعه جهانی این زمینه را فراهم می‌کند تا به افغان‌ها کمک کنند و در تلاش‌های صلح این کشور نیز مشارکت داشته باشند

 پیش از این رییس جمهور غنی اعلام کرده بود که خروج نظامیان خارجی از افغانستان به معنای پایان همکاری‌ها نیست، بلکه فصل تازه‌ای از همکاری‌ها میان افغانستان و جامعه جهانی باز خواهد شد.

 جو بایدن، رئیس جمهوری امریکا ماه گذشته اعلام کرد که همه نیروهای امریکایی را تا یازدهم سپتامبر امسال از افغانستان خارج می‌کند.

با این تصمیم ایالات متحده، ناتو نیز از خروج همزمان نیروهای خود تا همین تاریخ خبر داد.

فرماندهی مرکزی ارتش امریکا (سنتکام) می‌گوید، روند خروج نیروهای این کشور از افغانستان به‌گونه «منظم و مسئولانه» جریان دارد و تا اکنون ۱۳ تا ۲۰ درصد این روند تکمیل شده است.