ادامه اعتراضات در فاریاب؛ والی جدید سرگرم ملاقات‌های مردمی است

گردهمایی اعتراضی هواداران حزب جنبش در ولایت فاریاب امروز (شنبه، اول جوزا) وارد هشتمین روز شد. معترضان امروز از محمدداوود لغمانی، والی جدید فاریاب خواستند این ولایت را تا سه روز دیگر ترک کند در غیر صورت آنان در فاریاب «دولت فدرالی»‌شان را اعلام خواهند کرد.

تصاویری که امروز از ادامه اعتراض‌ها در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، نشان می‌دهد که صدها معترض در مقابل لوای اول ارتش، جایی که در آن والی جدید فاریاب حضور دارد، تجمع کرده‌اند.

در این تصاویر دیده می‌شود که معترضان پارچه‌های سفیدی با شعار «یا رهبر یا کفن» دور خود پیچیده‌اند.

اداره ارگان‌های محلی می‌گوید که جمع زیادی از بزرگان و باشنده‌های فاریاب با کار آقای لغمانی موافق‌اند. نرگس مومند سخنگوی این اداره در صحبت با رادیو نوروز گفت: «علما، متنفذان، اعضای پارلمان و اعضای شورای ولایتی از محمدداوود لغمانی اعلام حمایت کرده‌اند، یک جمع کوچک ناراض مانده که تلاش برای قناعت دادن آن‌ها جریان دارد.»

خانم مومند افزود که والی جدید سرگرم ملاقات‌های مردمی است و تلاش دارد که قناعت متعرضان را نیز حاصل کند. محمدداوود لغمانی می‌گوید، متعهد است که به مردم فاریاب خدمت کند.

شماری از باشنده‌های فاریاب از یک ماه بدین‌سو با انتصاب محمدداوود لغمانی به عنوان والی جدید فاریاب مخالفت نشان می‌دهند.

آن‌ها خواهان انتخابی شدن کرسی‌های ولایت، شهرداری‌ها و ولسوالی‌ها استند. آقای لغمانی هفته گذشته در حومة شهر میمنه به صورت رسمی به عنوان والی فاریاب معرفی شد.

عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی پیش‌تر در واکنش به اعتراضات باشنده‌های فاریاب گفته بود که در تعیین مسؤلان ارشد و والی‌ها باید حمایت و نظر مردم گرفته شود.