تخلیه‌ي پایگاه هوایی بگرام به سود دولت افغانستان نیست

پایگاه نظامی بگرام که در چهل کیلومتری شمال کابل موقعیت دارد، در اواخر حکومت ظاهرشاه از سوی نیروی‌های اتحاد جماهر شوروی ساخته شده ‌بود. این پایگاه از سوی نیروهای آمریکایی در دسمبر ۲۰۰۱ توسعه یافت و در طول بیست سال پسین، مهم‌ترین پایگاه نیروهای آمریکایی بود. این پایگاه در طول سال‌های ۲۰۱۳ الی ۲۰۱۵، نزدیک به صد هزار نیروی آمریکایی را در خود جای داده بود.

این پایگاه دیروز، دوم جولای به گونه‌ی کامل تخلیه شد.

وزارت دفاع ملی می‌گوید که نیروهای امریکایی پایگاه نظامی بگرام را به وزارت دفاع سپرده‌‌اند.

فواد امان، معاون سخن‌گوی وزارت دفاع ملی به رادیو نوروز می‌گوید که این پایگاه پس از این، توسط وزارت دفاع افغانستان مدیریت می‌شود.

آقای امان می گوید: «این پایگاه توسط وزارت دفاع افغانستان مدیریت و کنترل می‌شود، ما از این پایگاه بخاطر مبارزه با تروریزم دفاع از جان و مال مردم و فراهم سازی سهولت‌ها بیشتر برای مردم استفاده خواهیم کرد».

با این حال شماری از آگاهان امور نظامی بر این باورند که خروج یک‌باره‌گی نظامیان آمریکایی از پایگاه بگرام در شرایط فعلی را به سود دولت نمی‌دانند.

جنرال ظاهر عظیمی سخن‌گوی سابق وزارت دفاع ملی می‌گوید: «تاثیرات منفی بجای می‌گذارد، کاش ایالات متحده امریکا دو یا سه سال پیش بدون حرف و سخنی نیروهای خودرا از افغانستان خارج می‌کردند».

 اسدالله ندیم، از دیگر آگاهان سیاسی نیز بر این باور است که با توجه به جنگ جاری در کشور و بدتر شدن وضعیت میدان های نبرد، رهبری دولت افغانستان حتی در صورت نیاز با امتیاز دهی به طالبان، باید صلح کند.

او می‌گوید: «بهتر است دولت و رهبری افغانستان به صلح فکر کند، حتی اگر امتیاز دادن هم به طالبان باشد، در شرایط کنون جنگ تلفات را به مردم افغانستان وارد می کند و امتیاز دهی نسبت به جنگ بهتر است»

نیروهای امریکایی تا کنون چندین پایگاه بزرگ نظامی را به شمول پایگاه هوایی بگرام در کشور تسلیم کرده‌اند

روند خروج نیروهای امریکایی و بین‌المللی از افغانستان از ابتدای ماه می میلادی آغاز شد و قرار است تا ۱۱ سپتامبر امسال ادامه پیدا کند.