دستاوردهای زنان هرات در موسیقی

پخش ویدیو

موسیقی در افغانستان عمر طولانی دارد که برای خیلی از هنرمندان مرد طی کردن این مسیر دشوار بوده اما زنان نیز عقب نکشیده و در این عرصه پا گذاشتند.

در هرات زنانی چون زینب هروی، مه لقا دل آهنگ و دسته گل پسندها از نخستین افرادی بوده اند که تابوها را شکسته و صدا بلند کرده‌اند.

در این میان ویرونیکا دبل دی بانوی انگلیسی زبانی که سالیان سال در مورد موسیقی هرات پژوهش‌های را انجام داده و با زنان هراتی زیادی موسیقی کار کرده است. او نویسنده کتاب سه زن هراتی است.

در این کتاب به محور زندگی سه زن هراتی پرداخته شده است که ویرونیکا با آنها زندگی و کار کرده است.

اخیرا کتابی زیر نام دست‌آوردهای نوازندگان زن در هرات از سوی آقای نصر الدین سلجوقی ترجمه شده است که مجموعی از مقالات و تحقیقات در حوزه موسیقی زنان هرات است.

برخی از این پژوهش‌ها و مقالات به ویرونیکا دبل دی بر می‌گردد که سالیان سال تلاش کرده تا تصویر متفاوتی از زنان محلی خوان هراتی به دنیا نشان دهد.

این کتاب در حال حاضر در هرات بدسترس عموم قرار دارد و علاقه‌مندان می‌توانند که از انتشارات احراری آن را بدست آورند.

مهمانان من در این گفتگو استاد نصرالدین سلجوقی پژوهشگر و نویسنده در حوزه تاریخ، هنر، موسیقی و ادبیات و ورونیکا دبل دی نویسنده و پژوهشگر بریتانیایی هستند.

به اشتراک بگذارید:

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email

مطالب مرتبط

مقاومت مردمی در مقابل طالبان؛ چالش‌ها و فرصت‌ها

برخی بر این باورند که گروه‌های مردمی به همان اندازه که به مثابه‌ی یک فرصت هستند، به همان اندازه می‌توانند مشکل‌ساز نیز باشند. در این برنامه به بررسی چالش‌ها و فرصت‌های  مقاومت مردمی در مقابل طالبان پرداخته شده است.

نقش امیر علی شیر نوایی در توسعه فرهنگ و هنر تیموریان

یافته‌های پژوهشی تحت نام «بررسی نقش امیر علی شیر نوایی در توسعه‌ی جریان فرهنگی – هنری عصر تیموریان» نشان می‌دهد که امیر علی شیر نوایی، زمان عهده‌داری مقام صدارت در حکومت میرزا سلطان حسین بایقرا، اقدامات و کارکردهای قابل ملاحظه‌ی در راستای فرهنگی – هنری و کثرت‌گرایی فرهنگی داشته‌ است.

ملاقات مقامات هندی با طالبان؛ آیا سیاست هند در قبال طالبان تغییر کرده است؟

در این برنامه، با حضور مصطفی مدثر، کارشناس روابط بین‌الملل و استاد دانشگاه، به بررسی این سوال پرداخته شده که ملاقات مقامات هندی با طالبان چه معنا و پیامی می‌تواند داشته باشد؟ آیا رویکرد هند به طالبان تغییر کرده است؟ آیا هند با طالبان به توافق خواهد رسید؟