خلیل‌زاد: «امریکا هم‌چنان در کنار جمهوری می‌ماند»

زلمی خلیل‌زاد،‌ نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان از تمام طرف‌های درگیر جنگ افعانستان خواسته است که برای ختم جنگ چهل ساله با هم مذاکره کنند.

آقای خلیل‌زاد جمعه شب، ۱۷ ثور در رشته تویتی گفت در صورتی که گروه طالبان صلح و آینده‌ی مبتنی بر تفاهم و اجماع را انتخاب نکند، امریکا در کنار افغان‌هایی که برای حفظ جمهوری تلاش می‌کنند، می‌ایستد.

آقای خلیل‌زاد گفته است که در حال حاضر اجماع بی‌نظیری برای صلح شکل گرفته است؛ اجماعی که ریشه در حمایت از توافق از طریق مذاکره، پایان دادن به خشونت و رد هرگونه تلاش برای تحمیل راه حل نظامی دارد.

پیش از این گروه طالبان نیز اعلام کرده بود که یگانه راه حل مشکل افغانستان توافق سیاسی است. برخلاف این اکنون تنور جنگ در شماری از ولایت‌های افغانستان گرم است. امریکا و کشور‌های اروپایی در اعلامیه تازه خود طالبان را مسوول «تاحدی زیادی» خشونت‌ها دانسته است.

رییس جمهور غنی نیز گفته است که طالبان تمایل به گرفتن قدرت دارند، نه صلح. گروه طالبان تا هنوز در این رابطه چیزی نگفته است.

زلمی خلیل‌زاد این گفته‌ها را پس از نشست برلین در چندین رشته تویت گفته است. آقای خلیل‌زاد بر ضرورت وحدت سیاسی جمهوری نیز تأکید کرده است. نماینده ویژه امریکا تصریح کرده است که اجماع جهانی تنها روی صلح خلاصه نمی‌شود، بلکه با ورود افغانستان به مرحله‌ی جدید، جهان هم‌چنان در حمایت از این کشور ثابت‌قدم باقی خواهد ماند.

نشست نماینده‌گان امریکا و کشور‌های اروپایی روز پنج‌شنبه، ۱۶ ثور در رابطه به صلح افغانستان در برلین برگزار شد. اشتراک کننده‌گان این نشست با نشر اعلامیه مشترک بر حفظ ارزش‌ها و ختم جنگ چهل ساله افغانستان از راه مذاکره و توافق سیاسی تاکید کردند.