پنتاگون استفاده از پهپاد برای حمایت از نیروهای افغان را بررسی می‌کند

مقامات ارشد پنتاگون به نیویورک تایمز گفته‌اند که با خروج نظامیان ایالات متحده از افغانستان و بحرانی شدن احتمالی وضعیت نیروهای افغان، دست به مداخلۀ نظامی خواهند زد. این مداخله شامل استفاده از هواپیماهای جنگی یا پهبادها برای حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان خواهد بود. پنتاگون گفته که  بحث‌ها در این‌باره که اگر نیروهای افغان با مشکل مواجه شوند، چه باید کرد، جریان دارد اما هنوز تصامیم نهایی اتخاذ نشده است.

جو بایدن در ماه آپریل دستور خروج کامل نظامیان ایالات متحده از افغانستان را صادر کرد و گفت: «پس از این در افغانستان دخالت نظامی نخواهیم کرد، اما به فعالیت‌های دیپلوماتیک و انسان‌دوستانه ادامه خواهیم داد».

اگر آمریکا از نیروهای افغان حمایت هوایی کند، ادامۀ این حمایت کار دشواری خواهد بود، زیرا تمام پایگاه‌های خود در افغانستان را یا تخلیه کرده، یا در آینده‌ای نزدیک تخلیه خواهد کرد. به نقل از نیویورک تایمز، ایالات متحده هر گونه حملۀ هوایی در حمایت از نیروهای افغان را از خلیج فارس فرماندهی خواهد کرد.

در حال حاضر طالبان برخی مناطق روستایی افغانستان را کنترل می‌کنند و احتمال دارد ایالات متحده در آینده هیچ حمایت نظامی از این مناطق نکند.

مقامات ارشد پنتاگون به نیویورک تایمز گفتند: «ظهور دولت اسلامی عراق و شام در خاطرمان است. در حال بررسی چگونگی مبارزۀ ضدتروریسم و القاعده و گروه‌های شبه‌نظامی دیگر در افغانستان هستیم. گروه‌هایی که ممکن منافع ما را به خطر بیندازند».