رادیو نوروز

دنمارک به امریکا در جاسوسی از مقام‌های اروپایی کمک کرده است

2021-05-26T083050Z_2092972157_RC2KNN99YUL2_RTRMADP_3_GERMANY-POLITICS

رادیو و تلویزیون ملی دنمارک (DR) اعلام کرده که آژانس امنیت ملی ایالات متحده (NSA) با همکاری واحد اطلاعات خارجی دانمارک به جاسوسی مقامات بلندپایۀ کشورهای همسایۀ دانمارک به شمول آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان پرداخته است.

این یافته‌ها نتیجۀ تحقیقات داخلی سال ۲۰۱۵ سرویس اطلاعات دفاعی دنمارک با استناد به منابع ناشناس است.

بر اساس این تحقیقات که سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ را در بر می‌گیرد، آژانس امنیت ملی ایالات متحده از شبکه‌های اطلاعاتی دنمارک برای جاسوسی از مقامات سوئد، نروژ، فرانسه، آلمان، فرانک والتر، وزیر خارجۀ پیشین آلمان و پیِر استینبورک، رهبر اپوزیسیون آلمان استفاده کرده است.

تراین برامسن، وزیر دفاع دانمارک از اظهار نظر در این باره و در مورد مشکل جاسوسی در رسانه‌ها خودداری کرد.

او در مصاحبه‌ای با رویترز گفت: «به طور کلی می‌توانم بگویم که دولت دانمارک دیدگاه مشابهی با نظر نخست وزیر سابق دارد. نخست وزیر سابق شنود سازمان‌یافتۀ سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ از مقامات اروپایی را غیر قابل قبول دانست».

دفتر آژانس امنیت ملی ایالات متحده در واشنگتن از اظهار نظر در این باره خودداری کرد. سخنگوی سازمان اطلاعات خارجی دانمارک نیز اظهار نظر در این مورد را نپذیرفت.

در دنمارک، هم‌پیمان نزدیک ایالات متحده کابل‌های اینترنتی زیرزمینی متعددی از سوئد، نروژ، آلمان، هلند و بریتانیا در رفت‌وآمد است.

مقامات دنمارکی گفتند که سال گذشته تحقیقاتی در این مورد بر اساس گزارش یکی از خبرچینان خود شروع کرده‌اند. انتظار می‌رود این تحقیقات تا اواخر امسال به نتیجه برسد.

به اشتراک بگذارید:

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email

مطالب مرتبط

مقاومت مردمی در مقابل طالبان؛ چالش‌ها و فرصت‌ها

برخی بر این باورند که گروه‌های مردمی به همان اندازه که به مثابه‌ی یک فرصت هستند، به همان اندازه می‌توانند مشکل‌ساز نیز باشند. در این برنامه به بررسی چالش‌ها و فرصت‌های  مقاومت مردمی در مقابل طالبان پرداخته شده است.