دنمارک به امریکا در جاسوسی از مقام‌های اروپایی کمک کرده است

رادیو و تلویزیون ملی دنمارک (DR) اعلام کرده که آژانس امنیت ملی ایالات متحده (NSA) با همکاری واحد اطلاعات خارجی دانمارک به جاسوسی مقامات بلندپایۀ کشورهای همسایۀ دانمارک به شمول آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان پرداخته است.

این یافته‌ها نتیجۀ تحقیقات داخلی سال 2015 سرویس اطلاعات دفاعی دنمارک با استناد به منابع ناشناس است.

بر اساس این تحقیقات که سال 2012 تا 2014 را در بر می‌گیرد، آژانس امنیت ملی ایالات متحده از شبکه‌های اطلاعاتی دنمارک برای جاسوسی از مقامات سوئد، نروژ، فرانسه، آلمان، فرانک والتر، وزیر خارجۀ پیشین آلمان و پیِر استینبورک، رهبر اپوزیسیون آلمان استفاده کرده است.

تراین برامسن، وزیر دفاع دانمارک از اظهار نظر در این باره و در مورد مشکل جاسوسی در رسانه‌ها خودداری کرد.

او در مصاحبه‌ای با رویترز گفت: «به طور کلی می‌توانم بگویم که دولت دانمارک دیدگاه مشابهی با نظر نخست وزیر سابق دارد. نخست وزیر سابق شنود سازمان‌یافتۀ سال‌های 2013 و 2014 از مقامات اروپایی را غیر قابل قبول دانست».

دفتر آژانس امنیت ملی ایالات متحده در واشنگتن از اظهار نظر در این باره خودداری کرد. سخنگوی سازمان اطلاعات خارجی دانمارک نیز اظهار نظر در این مورد را نپذیرفت.

در دنمارک، هم‌پیمان نزدیک ایالات متحده کابل‌های اینترنتی زیرزمینی متعددی از سوئد، نروژ، آلمان، هلند و بریتانیا در رفت‌وآمد است.

مقامات دنمارکی گفتند که سال گذشته تحقیقاتی در این مورد بر اساس گزارش یکی از خبرچینان خود شروع کرده‌اند. انتظار می‌رود این تحقیقات تا اواخر امسال به نتیجه برسد.