ارتش ایالات متحده می‌پذیرد که 23 غیر نظامی را در سال 2020 در سراسر جهان کشته است

پنتاگون می‌گوید که بیشتر این حوادث در افغانستان رخ داده‌اند و مرگ اکثر غیر نظامیان مربوط به سال‌های پیش می‌شود.

بر اساس گزارش شبکۀ الجزیره، ارتش ایالات متحدۀ آمریکا مسئولیت قتل غیرعمد 23 غیرنظامی را در مناطق جنگی خارج از کشور بر عهده گرفته است. این آمار و ارقام را که نهادهای غیردولتی جمع‌آوری کرده‌اند، بر کشته‌شدن غیرنظامیان بیشتری در سال‌های اخیر تأکید دارند.

بنا بر گزارش پنتاگون، این آمار شامل کشته‌شدگان عملیات‌هایی در عراق، افغانستان، سومالی، یمن و نیجریه است.

وزارت دفاع آمریکا (DoD) ارزیابی می‌کند که در سال 2020 در نتیجۀ عملیات‌های ارتش این کشور حدود 23 غیر نظامی کشته و 10 نفر دیگر زخمی شده‌اند. این ارزیابی بخشی از گزارش سالانه‌ای است که کنگرۀ ایالات متحده از سال 2018 بدین سو از ارتش این کشور خواسته است. بخشی از این گزارش نیز محرمانه است.

بر اساس بخش فاش‌شدۀ این گزارش بیشتر این حوادث – کشتار غیرنظامیان – در افغانستان رخ داده است و پنتاگون مسئولیت 20 مورد از آنها را بر عهده گرفته است.

آمار بلندتر مؤسسات غیر دولتی از کشته‌شدن غیر نظامیان

مؤسسات غیر دولتی به کرات اعلان کرده‌اند که در مناطقی که ارتش ایالات متحده حضور دارند، غیرنظامیان بیشتری از این آمار کشته شده‌اند.

مؤسسۀ غیر دولتی Airwars که فهرست قربانیان غیرنظامیِ حملات هوایی را در اختیار دارد، می‌گوید: «حتی تخمینی محافظه‌کارانه نشان می‌دهد که 102 غیرنظامی به دلیل عملیات‌های ارتش ایالات متحده در سراسر جهان کشته شده‌اند، یعنی پنج آماری پنج برابر بیشتر از ارقامی که پنتاگون ارائه کرده است.

دفتر یوناما در افغانستان اعلان کرده است که عملیات‌های نیروهای ائتلاف به فرماندهی ایالات متحده، 89 کشته و 31 زخمی بر جای گذاشته است.

حمله‌ای هوایی در 6 جنوری 2017 در الزیرای عراق منجر به کشته‌شدن 16 غیرنظامی، و حمله‌ای دیگر در 12 جنوری 2017 در موصل به کشته‌شدن 12 غیر نظامی انجامید.

وزارت دفاع ایالات متحده از چند سال گذشته بدین سو برای بررسی آمار قتل غیرنظامیان، به اصلاح تمرین‌ها و روش‌های نظامی خود دست زده است.