آستین میلر از فرماندهی نیروهای امریکایی در افغانستان کناره‌گیری کرد

جنرال آستین میلر، فرمانده نیروهای آمریکا در افغانستان، دوشنبه طی مراسمی در کابل از سمت خود کناره‌گیری کرد؛ این پایانی نمادین برای طولانی‌ترین جنگ آمریکاست ‌ــ‌ درست در زمانی که طالبان در تمام کشور قدرت می‌گیرند.

میلر، آخرین جنرال چهارستارهٔ آمریکا که در خاک افغانستان خدمت کرد، پیش از پایان رسمی ماموریت نظامی آمریکا در افغانستان در ۳۱ آگوست (تاریخی که جو بایدن تعیین کرده)، از مقام خود کناره‌گیری کرد.

میلر خطاب به جمعیت کوچکی که بیرون ستاد او در کابل جمع شده بودند، قول داد که جان‌های از دست رفته در این جنگ را فراموش نخواهد کرد و از طالبان خواست حملات خشونت‌باری را که باعث شده گستره‌ای بی‌سابقه از خاک افغانستان به کنترل آن‌ها درآید متوقف کنند.

میلر گفت، «به طالبان می‌گویم شما هم مسئول هستید. این خشونت‌ها، خلاف اراده مردم افغانستان است، و باید متوقف شود». گرچه این مراسم شاید نوعی حسن ختام برای کهنه‌سربازان خدمت‌کرده در افغانستان باشد، معلوم نیست آیا می‌تواند در بحبوحهٔ حملات شدت‌یافتهٔ طالبان، دولت افغانستان را خاطر جمع کند یا نه.

با خروج آمریکا و عقب‌نشینی نیروهای دولتی افغان، شبکه استخباراتی آمریکا ضعیف‌تر خواهد شد و گردآوری استخبارات کافی برای پیشگیری از یک حمله دیگر از نوع ۱۱ سپتمبر، سخت‌تر از گذشته خواهد بود.

در کابل، دریادار پیتر وازلی، نیروی تازه تاسیس موسوم به «نیروهای امریکایی افغانستان رو به جلو» را هدایت خواهد که تمرکز آن حفاظت از فرودگاه و سفارت آمریکا خواهد بود.

وازلی یک دریادار دوستاره است و برای حفاظت از سفارت آمریکا، انتخابی بالاتر از حد معمول است، اما یک مقام دفاعی آمریکا گفت که افغانستان یک «وضعیت منحصربه‌فرد است».

این مقام گفت که خواست نامش فاش نشود گفت، «وضعیت امنیت دیپلماتیک در هیچ دیگری از دنیا با آن‌چه ما داریم ایجاد می‌کنیم قابل مقایسه نیست».

با این حال به نظر می‌رسد آن‌چه در افغانستان رخ خواهد داد از کنترل آمریکا خارج است.

بایدن پنج‌شنبه اذعان کرد که آینده افغانستان اصلا معلوم نیست اما گفت که مردم افغانستان باید سرنوشت خودشان را تعیین کنند.

او گفت، «من بدون انتظار واقعی کسب نتیجه متفاوت، یک نسل دیگر از آمریکاییان را به جنگ در افغانستان نخواهم فرستاد».

حدود ۲۴۰۰ نظامی آمریکا در افغانستان کشته و هزاران تن زخمی شده‌اند.