اگر شروط ترکیه برآورده شود، نظامیانش را در میدان هوایی کابل حفظ خواهد کرد

هولسوی آکار، وزیر دفاع ترکیه، 7 جون در مصاحبه‌ای با خبرگزاری حریت گفت: «اگر هم‌پیمانان ترکیه به شروط سیاسی، مالی و تجهیزاتی‌مان پاسخ مثبت دهند، می‌توانیم پس از خروج ناتو از افغانستان، نیروهای‌مان را در این کشور حفظ کنیم».

او گفت در پایگاه دریایی موصوف به پایگاه گرگ دریاییِ دنیز کوردو گفت : «آنکارا با ایالات متحده و وزرای دفاع ناتو در این مورد صحبت‌هایی کرده‌ایم. اگر شروط‌مان را بپذیرند، در فرودگاه بین‌المللی حامدکرزی خواهیم ماند. ما منتظر پاسخ آنان هستیم».

وزیر دفاع ترکیه که مردم افغانستان را برادر خود خواند، چنین گفت: «هدف‌مان تضمین صلح در افغانستان است. ترکیه و افغانستان برادرخوانده‌های تاریخی یکدیگر هستند. دوست داریم تا زمانی که مردم افغانستان به کمک نیاز دارند، در این کشور بمانیم».

انتظار می‌رود که پس از اعلان جو بایدن مبنی بر خروج نظامی کامل از افغانستان، بیش از 5000 نظامی ناتو از این کشور خارج شوند.

ترکیه 500 سرباز در افغانستان دارد و عضو مأموریت حمایت قاطع ناتو (RSM) است.

آکار گفت که با توجه به دیدار آتی رئیس‌جمهور، رجب طیب اردوغان و جو بایدن در حاشیۀ نشست سران ناتو، بزرگ‌ترین مشکل در روابط بین این دو هم‌پیمان، حمایت ایالات متحده از یگان‌های مدافع خلق در سوریه است:

«بزرگ‌ترین مشکل بین ترکیه و ایالات متحده – هم‌پیمانانی که ارزش‌های اساسی مشترکی مانند دموکراسی و حقوق بشر دارند – اِف35 یا اِس400 نیست، بلکه حمایت ایالات متحده از سازمان تروریستی یگان‌های مدافع خلق (YPG) و گروه PKK است. ما در همکاری دوسویه با بغدادو اربیل، عملیات‌هایی برای مبارزه با اهداف PKK در مرزهای خود به راه انداخته‌ایم. بغداد و اربیل ضرورت این همکاری را درک می‌کنند و می‌دانند که ما در این مورد صادقانه عمل می‌کنیم و به همکاری خود با آنان ادامه خواهیم داد».