نیاز به کمک های فوری برای سیلاب زدگان بغلان

باران های شدید فصلی باعث جاری شدن سیل در ولایت بغلان و سه ولایت دیگر شده است. به گفته مقامات سازمان ملل متحد، باران‌های شدید فصلی باعث جاری شدن سیلاب‌های ناگهانی در سراسر افغانستان شده است که به کشته شدن بیش از 300 نفر در ولایت بغلان و تخریب هزاران خانه منجر شده است. مقامات افغانستان می گویند که سیل هزاران نفر دیگر را آواره کرده و روستاها و مناطق زیادی را فرا گرفته است. هدایت الله همدرد، رییس اداره مدیریت حوادث طبیعی ولایت بغلان گفت که تلفات سیل در ولسوالی بغلان مرکزی در شمال بغلان، که به نظر می‌رسد متحمل بدترین ویرانی شده است، احتمالا افزایش خواهد یافت. او گفت که بیشتر کشته شدگان زن و کودک بودند.
این مقام اداره مدیریت حوادث طبیعی بغلان گفت: «تلاش‌ها برای نجات گیرماندگان از روز جمعه آغاز شده و شدت یافته است» این سیلاب بی سابقه خوانده شده و همدرد خواستار کمک فوری نهادهای کمک رسان داخلی و خارجی شده است.
سازمان جهانی غذا گفت، حداقل 2000 خانه ویران شده و بازماندگان بدون خانه، زمین و منبع امرار معاش باقی مانده اند. برنامه جهانی غذا گفت که بیشتر بغلان “با موترهای کمک رسان غیرقابل دسترس است” و افزود که برای رساندن غذا به بازماندگان به هر جایگزینی که فکر می کند متوسل می شود. آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد روز یکشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که با قربانیان این حادثه ابراز همدردی کرده و افزود که سازمان جهانی و آژانس‌های امدادی برای کمک با دولت تحت کنترل طالبان همکاری می‌کنند.
در این بیانیه آمده است: «سازمان ملل متحد و شرکای آن در افغانستان در حال هماهنگی با مقامات عملی برای ارزیابی سریع نیازها و ارائه کمک های اضطراری هستند. به گفته یونیسف، یکی از چندین گروه امدادی بین المللی که در حال ارسال تیم های امدادی، دارو، کمپل و سایر تجهیزات هستند، کشته شدگان شامل 51 کودک هستند. سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که 7 تن دارو و کیت های اورژانسی را به مناطق آسیب دیده تحویل داده است.
در همین حال، آژانس مهاجرت سازمان ملل متحد بسته های کمکی را شامل پناهگاه های موقت، اقلام ضروری غیرغذایی، سولرهای خورشیدی، لباس و ابزار برای تعمیر پناهگاه های آسیب دیده توزیع می کند.