رادیو نوروز

اتمر: کار پروژه تاپی در افغانستان به زودی آغاز می‌شود

Workers stand near a gas pipe during the launching ceremony of construction work of the TAPI project on the Afghan section of a natural gas pipeline that will link Turkmenistan through Afghanistan to Pakistan and India, near the town of Serhetabat, Turkmenistan February 23, 2018. REUTERS/Marat Gurt - RC134AE344A0

وزیرخارجه افغانستان می‌گوید که با وزارت خارجه ترکمنستان برای تسریع در پروژه‌ی تاپی، گفتگو کرده است.

محمد حنیف اتمر امروز در یک نشست خبری در هرات گفت که کار این پروژه در ترکمنستان پایان یافته و به زودی در خاک افغانستان نیز آغاز خواهد می‌شود. به گفته اقای اتمر، دو طرف روی هشت پروژه‌ی مهم از جمله لوله انتقال گاز از ترکمنستان به هند و پاکستان از خاک افغانستان، انتقال برق و  آغاز پروژه خط آهن تورغندی هرات  به توافقاتی دست یافته‌اند.

آقای اتمر همچنین، از توافق صادرات سنگ مرمر هرات به ترکمنستان خبر داد.

آقای اتمر تاکید کرد که در صورت عملی شدن پروژه‌ی تاپی، هرات در قدم نخست از آن بهره‌مند خواهد شد.

در همین حال هارون چخانسوری،  وزیر معادن و پطرولیم می‌گوید که دو الی سه ما دیگر کار عملی پروژه تاپی در افغانستان آغاز می‌شود. به گفته‌ی او، علت کندی در آغاز کار عملی این پروژه در افغانستان، تاخیر در شروع کار آن در خاک ترکمنستان بوده است. به گفته آقای چخانسوری، مصارف این پروژه توسط بانک آسیایی تمویل خواهد شد.

دولت افغانستان، پاکستان، ترکمنستان و هند در سال ۲۰۱۶ بر سر انتقال این لوله گاز از راه افغانستان به هند و پاکستان توافق کردند اما با گذشت ۵ سال، تا هنوز کار عملی این پروژه در افغانستان آغاز نشده است و این امر بارها مورد انتقاد شهروندان کشور واقع شده است.

به اشتراک بگذارید:

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email

مطالب مرتبط