ویژه نامه هرات؛ گامی در جهت احیای هویت فرهنگی

نشریه نیمروز در اقدامی ارزشمند، شماره‌ی اخیر ویژه نامه‌ خود را به شهر تاریخی هرات اختصاص داده است. این ویژه نامه که با همکاری انستیتوت مطالعات استراتژیک افغانستان منتشر شده است، به بررسی تاریخ، فرهنگ و چالش های پیش روی این شهر باستانی می‌پردازد.

هرات، به عنوان یکی از مهم ترین شهرهای حوزه تمدنی فارسی‌زبان، همواره در طول تاریخ نقشی کلیدی در تحولات سیاسی، فرهنگی و اقتصادی منطقه داشته است. این شهر با سابقه‌ی دیرینه در زمینه‌های مختلف، از جمله شعر و ادب، هنر و معماری، و علوم و فلسفه، همواره به عنوان گوهری درخشان در میان شهرهای جهان شناخته شده است.

این ویژه نامه شامل مجموعه‌ای از مقالات، گفتگوها و یادداشت ها از اساتید، پژوهشگران و نویسندگان برجسته است که به بررسی ابعاد مختلف هرات، از جمله تاریخ، فرهنگ، سیاست، و جامعه شناسی این شهر می‌پردازد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در یکی از گفتگو‌های نشر شده در این شماره از نشریه نیمروز گفته است که: «دیپلماسی فرهنگی ایران در افغانستان به واسطه پیوندهای دیرینه میان دو همسایه، همواره فعال بوده است.» 

در ادامه قمی افزوده است:‌ «شاخصهای اصلی این دیپلماسی، با وجود شرایط سیاسی، اجتماعی و امنیتی سیال در افغانستان، کوشش برای تقویت اشتراکات فرهنگی از جمله تقویت پیوندهای زبانی، پشتیبانی از همکاریهای علمی و دانشگاهی، ارتباط با مراکز و گروههای دینی، همکاری با روزنامه نگاران، هنرمندان و نخبگان فرهنگی، هنری و مانند این بوده است.»

ریشه یابی سیاستهای «فارسی‌زدایی» و «هویت‌زدایی» در افغانستان که در قالب جزئیات سیاست «تمدن‌زدایی» از خراسان قدیم و در طول نزدیک به ۲۰۰ سال «استراتژی استعماری بریتانیا» در کل حوزه تمدنی ایران فرهنگی انجام شده است، از جمله مسائلی است که در کنار مسائل روز جنگهای خانمان سوزی که پای «ترور» و «تروریسم» را هم به این کشور و منطقه باز کرده، مورد بحث و واکاوی قرار گرفته است. دوکتور رنگین دادفر سپنتا بر این اعتقاد است که با سیاست «همگرایی منطقه‌ای» که امری امکان‌پذیر است، می‌توان بر همه مشکلات در حوزه تمدن ایران فرهنگی، غلبه کنیم و اگر اکنون از آن غفلت کنیم، نسل آینده این کار را خواهد کرد.

در ادامه‌ی یادداشت‌ها و مقالات نیز به اهمیت فرهنگی و سیاسی هرات پرداخته شده و «ده یاقوت هرات» نیز، ده زن فرهیخته‌ی هروی که مشمول حاکمانِ، شاعران و فرهنگیان این شهر تمدنی استند را به معرفی می‌گیرد. 

هدف از انتشار این ویژه نامه، ارائه شناختی نو از هرات به مخاطبان فارسی‌زبان در سراسر جهان و همچنین کمک به احیای هویت فرهنگی مشترک در میان مردم ایران و افغانستان است.

این ویژه نامه در شرایطی منتشر می‌شود که هرات با چالش‌های متعددی از جمله ناامنی، فقر و تنگ نظری روبرو است. انتشار این ویژه نامه می‌تواند گامی در جهت حفظ و احیای هویت فرهنگی این شهر تاریخی و ارزشمند باشد.

علاقمند هرات، تاریخ و  فرهنگ این شهر می‌توانند لینک دانلود نسخه پی‌دی‌اف این ویژه‌نامه را در اینجا دریابند. هم‌چنان نسخه چاپی این ‌ویژه‌نامه را از نمایندگی مجله نیمروز در تهران به دست بیاورید.