رادیو نوروز

ارتش پاکستان: «سربازان ما در درگیری با شبه‌نظامیان افغان کشته شدند»

A Pakistani soldier keeps vigil next to a newly fenced border fencing along Afghan border at Kitton Orchard Post in Pakistan's North Waziristan tribal agency on October 18, 2017.The Pakistan military vowed on October 18 a new border fence and hundreds of forts would help curb militancy, as it showcased efforts aimed at sealing the rugged border with Afghanistan long crossed at will by insurgents.   / AFP PHOTO / AAMIR QURESHI

شبه‌نظامیان افغانستان به ایستگاهی نظامی در شمال غرب پاکستان شلیک کردند و چند سرباز را کشتند.

این حملۀ مرزی اواخر یک‌شنبه شب در خیبر پختون‌خواه واقع در شمال وزیرستان رخ داد. نظامیان پاکستان نیز به این حمله پاسخ دادند که منجر به کشته شدن سربازی جوان شد.

تا کنون هیچ گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته و ارتش پاکستان نیز جزئیات بیشتری ارائه نکرده است.

مقامات پاکستانی گفتند که مکرراً به مقامات افغانستان تذکر داده‌اند تا مرزهای خود را کنترل کنند. «ما به شدت استفادۀ شبه‌نظامیان از خاک افغانستان برای حمله به اهداف داخل پاکستان را محکوم می‌کنیم.»

فواد امان، معاون سخنگوی وزیر دفاع افغانستان گفت: «قرارگاه تروریستی در افغانستان وجود ندارد و تقریباً پایگاه تمام شبه‌نظامیان در پاکستان است. تروریست‌هایی که از پاکستان وارد افغانستان می‌شوند، به غیر نظامیان حمله می‌کنند.»

پاکستان مرز طولانی و نفوذپذیری با افغانستان دارد که تمامش را حصار کشیده است. این مرز خط دیورند نام دارد که زمان سلطۀ کلونی بریتانیا ایجاد شده است.

شبه‌نظامیان محلی و خارجی، وزیرستان شمالی و دیگر مناطق قبایلی که با ایالت خیبرپختون‌خواه در شمال غرب پاکستان ادغام شده‌ است را از سال ۲۰۱۸ بدین سو به عنوان سنگر استفاده کرده‌اند. ارتش پاکستان به مدت چند سال، عملیات‌های سنگینی به راه انداخته است تا این مناطق را از شبه‌نظامیان پاک کند، بنابراین برخی از آنها به افغانستان گریختند یا کوهستان‌ها پنهان شدند.

شبه‌نظامیان در افغانستن، اوایل این ماه به نظامیان در جنوب غرب پاکستان نیز حمله کردند و دست‌کم چهار سرباز را کشتند.

به اشتراک بگذارید:

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email

مطالب مرتبط