کمک‌های بیشتر ایالات متحده به نیروهای افغانستان در راه است

احتمال دارد ایالات متحده به منظور جبران خروج نظامیان خود از افغانستان کمک‌های بیشتری به نیروهای افغان بکند تا بتوانند در مبارزه با شرایط جاری و نبود نیروهای آمریکا از آن استفاده کنند.

جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، روز جمعه طرح بودجۀ دفاعیِ 715 میلیارد دلاری خود را برای سال مالی 2022 ارائه کرد. 3.3 میلیارد دلار آن را به نیروهای افغان اختصاص داده است، این مقدار 300 میلیون دلار بیشتر از مقداری است که افغانستان سال گذشته دریافت کرد. اگر کنگرۀ آمریکا این طرح را تأیید کند، می‌تواند نیازهای زیربنایی، لوژستیکی و آموزشی 352000 عضو اردوی ملی افغانستان را تأمین کند.

آن مک اندرو، معین وزیر دفاع آمریکا و مدیر ارشد مالی این وزارت گفت: «مسلّم است که از افغانستان خارج می‌شویم؛ باید برای حمایت از نیروهای خود در افغانستان اقدامات امنیتی بیشتری اتخاذ کنیم».

طراحان نظامی نیز خواهان 8.9 میلیارد دلار هستند تا هزینه‌های جنگ به اصطلاح مستقیم در افغانستان را تأمین کنند. این مقدار حدود 4 میلیون دلار کمتر از هزینۀ سال گذشته است. مک اندرو گفت: «مقداری از این پول خرج خروج نظامی از افغانستان و مقداری از آن به برای توانایی نظامی خارج از این کشور هزینه خواهد شد».

بایدن روز جمه گفت: «نظامیان ایالات متحده به هدف خود در افغانستان دست یافته‌اند. خطر القاعده و داعش نیز در کشورهای دیگر بیشتر از افغانستان است. لیستی از نظامیان خود را که در عراق و افغانستان کشته شدند تهیه کرده‌ام. بو بایدن، پسر مرحومم در جنگ عراق شرکت کرد و به دلیل سرطان مغز مرد. ما تجربه‌مان را به خاطر کارهایی به دست آورده‌ایم که شما و خانواده‌های‌تان انجام داده‌اید».

رئیس جمهور امریکا اخیرا گفت که نیروهای این کشور را از افغانستان زودتر از تاریخ ۱۱ سپتامبر خارج خواهد کرد.