جنرال میلر: احتمال جنگ داخلی در افغانستان پس از خروج آمریکا وجود دارد

بلندرتبه‌ترین جنرال ارتش امریکا در افغانستان  می‌گوید همگام با خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، این کشور در ورطه جنگ داخلی قرار گرفته است. روز سه‌شنبه جنرال اسکات میلر، فرمانده نیروهای ناتو و آمریکایی در افغانستان می‌گوید اگر رهبران افغانستان متحد نشوند، این کشور «دوران سختی» خواهد داشت.

قرار است تا ۱۱ سپتامبر همه آمریکایی‌های باقیمانده افغانستان را ترک کنند، اما طی ماه گذشته طالبان بخش‌های زیادی از کشور را تصرف کرده است.

همزمان با پیشروی طالبان، سازمان ملل نیز درباره بروز «سناریوهای دشوار» هشدار داد و گفت اکنون شورشیان بیش از ۵۰ ولسوالی از ۳۷۰ ولسوالی را گرفته‌اند، و بسیاری از شهرها را محاصره کردند و در حال نزدیک شدن به پایتخت هستند.

جنرال میلر می‌گوید اگر همین روند ادامه یابد، به جنگ داخلی ختم خواهد شد. او طالبان را متهم کرد که برخلاف توافقش با آمریکا از خشونت‌ها نکاسته است.

طالبان ادعا می‌کنند اخیرا بیش از ۱۰۰ ولسوالی را در سراسر افغانستان تصرف کرده‌اند و برخی کارشناسان این را ناشی از فقدان حمایت هوایی آمریکا برای نیروهای افغانستان می‌دانند.

اما جنرال میلر احتمال استفاده از حملات هوایی علیه طالبان را رد نکرد. او به خبرنگاران گفت: «ترجیح می‌دهم حملات هوایی انجام نشود، مشروط به آن‌که طالبان خشونت را متوقف کنند.»

اشرف غنی رئیس‌جمهور افغانستان اصرار دارد که نیروهای امنیتی این کشور توانایی مهار شورشیان را دارند، اما بسیاری معتقدند که با خروج آمریکا افغانستان ممکن است دوباره به چنگ طالبان بیفتد.

بایدن قول داده آمریکا بعد از خروج نیروهایش، به حمایت از افغانستان ادامه خواهد ‌ــ‌ اما این حمایت «نظامی» نخواهد بود.