جایزۀ ادبی استاد واصف باختری

قرار است هم‌زمان با فرا رسیدن سال ۱۴۰۰ خورشیدی و پنج­‌هزار و هفتصدمین سال بنیان‌گذاری بلخ نخستین جشن‌وارۀ «جایزۀ ادبی واصف باختری» برای گرامی‌­داشت از دست آوردهای ادبی این شاعر نام آشنا و پر آوازۀ کشور در بلخ برگزار شود. «جایزۀ ادبی واصف باختری» آثار ادبی را با درون مایۀ پنج هزار و هفتصد ساله‌گی بنیادگذاری بلخ و جشن جمشیدی نوروز آریایی، می­‌پذیرد.

به گفتۀ مسوولان برگزار کنندۀ جشن‌وارۀ ادبی واصف باختری، تمرکز این جشن‌واره بر اثرهایی است که در ارتباط با بلخ کهن باشد. مهلت پذیرش آثار ادبی در این جشن‌واره از پنجم الی اخیر ماه دلو سال ۱۳۹۹ خورشیدی است و در جشن نوروز سال ۱۴۰۰، این جشن‌واره برگزار می‌­شود.

 ذبیح الله فطرت مسوول برگزاری جشن‌وارۀ « جایزۀ ادبی واصف باختری» به رادیو نوروز می­‌گوید:« نخستین‌ ­بار است که برای استاد واصف باختری به عنوان یکی از شخصیت­‌های بزرگ حوزۀ فرهنگ و ادبیات فارسی دری این جایزه اعلان می‌­شود، آن هم در زمان حیات شان، این جایزه در سه حوزه برگزار می­‌شود، شعر، پژوهش ادبی و نقد ادبی که در هربخش سه بهترین، توسط داوران گزینش خواهند شد و مجموعا برای نه تن که شامل هر سه بخش می­‌شود ، تندیس استاد واصف باختری و جوایز نفیس نقدی در نظر گرفته خواهد شد.»

آقای فطرت می‌­افزاید که هدف آنان در این جشن‌واره پیدا کردن بهترین اثرهای ادبی در رابطه با تاریخ بلخ و جشن نوروز جمشیدی می‌­باشد.

این جشن‌واره برای عموم آزاد می‌­باشد و علاقه مندان می­‌توانند اثرهای خود را با درون مایه‌یی که در بالا ذکر شد نامزد کنند.

به گفتۀ آقای فطرت « اثرهایی که قبلا نامزد جایزۀ ادبی گردیده و یا منتشر شده باشد، پذیرفته نمی­‌شود و قالب­‌های شعری در این جشن‌واره آزاد می‌­باشد، نقد و پژوهش ادبی باید کمتر از سه هزار واژه نباشد.»

وهاب مجیر شاعر و نویسنده وعضو دبیرخانۀ جایزۀ ادبی واصف باختری، در بلخ می­‌گوید:« راه اندازی چنین برنامه‌­هایی می‌­تواند چهره­‌های برتر و جدید را در عرصۀ شعر، پژوهش و نقد ادبی معرفی کند» به باور آقای مجیر چنین برنامه‌­هایی می‌تواند نقش تشویقی برای اشتراک کنندگان و نویسنده‌گان داشته باشند.»

آقای مجیر در ادامۀ سخنانش افزود: « آثار فرستاده شده به جشن‌وارۀ جایزه ادبی واصف باختری در سال جدید خورشیدی به چاپ می‌­رسد.»

برگزار کننده­‌گان جشن‌وارۀ « جایزۀ ادبی واصف باختری» در بارۀ  داوران این جشن‌واره نام کسی را نمی‌­برند، طبق گفته‌­های برگزارکننده‌گان این جشن‌وارۀ ادبی، در روز اعلان نتایج، داوران به معرفی گرفته خواهند شد.