موج جدید کرونا؛ مرز اسلام‌قلعه میان افغانستان و ایران بسته شد

دفتر والی هرات در غرب افغانستان اعلام کرده که ایران مرز اسلام‌قلعه را به دلیل جلوگیری از ورود سویه جدید ویروس کرونا امروز به روی مسافران بسته است.

در صفحه رسمی فیسبوک دفتر والی آمده که مرز اسلام قلعه از امروز (پنجشنبه، ۹ ثور/اردیبهشت) بسته شده و دلیل آن نیز افزایش تهدید نوع جهش یافته ویروس کرونا در ایران اعلام شده است.

با این اعلام امکان تردد مسافرین از طریق “کلیه مرزهای افغانستان به ایران” به استثنای تردد رانندگان با وسایط ترانزیتی الی اطلاع ثانوی متوقف شده است.

دفتر والی هرات تاکید کرده که فعالیت‌های حمل و نقل و ترانزیت میان دو کشور همچنان ادامه خواهد یافت.

به گفته منابع، روزانه بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ شهروند افغان از مرز اسلام قلعه وارد ایران می‌شوند و هر روز حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ مهاجر به صورت داوطلبانه به افغانستان برمی‌گردند و یا اجبارا از ایران اخرج می‌شوند.

قبل از این مقام‌های ایرانی اعلام کرده بودند که خراسان رضوی به دلیل مجاورت با افغانستان و پاکستان و ارتباط مستقیم این همسایگان با هند، در معرض خطر بیشتر و شیوع کرونای هندی قرار دارد.

محمد صادق معتمدیان، استاندار خراسان رضوی در آخرین نشست ستاد استانی پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا گفته بود که با توجه به اینکه این استان در معرض ورود ویروس هندی کرونا قرار گرفته، مردم باید نسبت به رعایت ضوابط و دستورالعمل‌های بهداشتی اهتمام بیشتری داشته باشند تا بتوان مانع از شیوع ویروس جدید شد.

چند هفته پس از آغاز موج چهارم کرونا در ایران، وزارت بهداشت ایران ‌دیروز گفته بود که این هفته روند ابتلا و مرگ در اثر کرونا “در برخی مناطق آرام‌تر و شرایط افزایشی هفته‌های قبل متوقف شده است”.

دیروز قاسم جان بابایی معاون وزیر بهداشت گفته بود: “در همه استان‌ها روند بستری‌ها ثابت شده است و به شرایط پایدار رسیده‌ایم و امیدواریم در آخر این هفته و هفته آینده روند کاهشی در برخی استان‌ها آغاز شود”.

بنابر آمار روز گذشته، در یک شبانه‌روز ۴۳۴ نفر بر اثر ابتلا به کرونا در ایران جان باختند. ۲۱ هزار و ۷۱۳ مبتلای جدید شناسایی و ۳۴۶۷ نفر هم بستری شدند.