آلمان همه نیروهایش را از افغانستان خارج کرد

ارتش آلمان سه‌شنبه خروج نیروهایش را از افغانستان کامل کرد و بعد از دو دهه حضور در افغانستان، به مرگبارترین ماموریت نظامی آلمان بعد از جنگ جهانی دوم خاتمه داد.

وزیر دفاع آلمان ضمن اعلام این مطلب گفت: این پایان فصلی از تاریخ است که ارتش آلمان در آن امتحان خود را پس داد و خود را در نبرد ثابت کرد.

درواقع اولین نبرد ارتش آلمان بعد از جنگ جهانی دوم، در افغانستان تجربه شد. ۵۹ سرباز آلمانی در افغانستان مردند که ۳۵ تن از آن‌ها در نبرد یا در نتیجه حملات شبه‌نظامیان کشته شدند. بعد از جنگ جهانی دوم، این مرگبارترین ماموریت آلمان‌ها بوده است.

رئیس‌جمهور آمریکا و ناتو در ماه آپریل اعلام کردند که نیروهای خارجی باقیمانده در افغانستان را تا ۱۱ سپتمبر از این کشور خارج خواهند کرد. آلمان بعد از آمریکا بیشتری نیروی نظامی را افغانستان داشت. طی دو دهه گذشته حدود ۱۵۰ هزار سرباز آلمانی در افغانستان خدمت کردند.

طالبان طی دوره حکمرانی خود در افغانستان بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱، زنان و حقوق انسانی را شدیدا محدود کرده بود. در ۲۰۰۱ آمریکا آن‌ها را از افغانستان بیرون کرد، اما آن‌ها دوباره شورش کردند و حالا بخش‌های وسیعی از کشور را در کنترل خود دارند.