گفتگوهای صلح جان تازه می گیرد؟

گفتگوهای صلح افغانستان وارد مرحله تازه‌یی شده است. برخی از منابع معتبر می گویند که هیات یازه نفره‌یی از جمهوری اسلامی افغانستان به ریاست عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه به زودی وارد دوحه می شود که به این گفتگوها شتاب بیشتر ببخشد. انتظار می رود که پس از گفتگوهای دوحه نشستی به دعوت عمران خان نخست وزیر پاکستان در اسلام آباد برگزار شود.

برخی منابع حتا از طرحی سخن گفته اند که بر اساس آن به زودی روی ایجاد حکومت انتقالی و آتش بس میان طالبان و حکومت افغانستان توافق خواهد شد، اما هنوز منابع رسمی در این مورد جزییات ارایه نکرده اند.

 خوشبینی‌ها در مورد توافق صلح میان دولت افغانستان و طالبان در حالی دوباره جان تازه یافته که از هفته ها به این سو طالبان جنگ را به هدف تصرف ولسوالی های افغانستان شدت بی سابقه بخشیده است.

براساس اطلاعاتی که به رادیو نوروز رسیده پس از سفر هیات به دوحه، نشستی در اسلام آباد پاکستان به دعوت عمران خان نخست وزیر این کشور برگزار می شود.

براساس برخی اطلاعات هدف از نشست اسلام آباد گفتگو در مورد رسیدن به راه حل سیاسی برای معضل جنگ افغانستان است. قرار است در این سفر داکتر عبدالله رییس شورای مصالحه و حامد کرزی رییس جمهوری پیشین افغانستان شرکت داشته باشند.

سلطان آریا تحلیلگر سیاسی در هرات باور دارد که گفتگوهای صلح وارد مرحله جدیدی شده است. او می گوید که هیاتی که در نشست اسلام آباد شرکت می کند از صلاحیت های لازم برخوردار است و از تمام اقوام افغانستان نمایندگی می کند. اما او نسبت به عدم حضور فردی از حوزه جنوب غرب کشور در ترکیب این هیات انتقاد می کند.

ظاهرا موضوع آتش بس یکی از جدی ترین مسایل مورد بحث در این نشست خواهد بود. در برابر آتش بس سه ماهه  در افغانستان طالبان خواهان رهایی 7 هزار زندانی و حذف نام های اعضای بلند پایه این گروه از لست سیاه شده است.

حکومت افغانستان این درخواست را ” سنگین” عنوان کرده است.

ذبیح الله مجاهد یکی از سخنگویان گروه طالبان به رادیو نوروز گفت که، تاکنون جزییات نشست اسلام آباد با این گروه شریک ساخته نشده است.

در همین حال امتیاز گل مسوول بخش مطالعات امنیتی اسلام آباد پاکستان در صحبت با رادیو نوروز تایید می کند که در اوایل هفته آینده نشستی به هدف یافتن راه حل مشکل افغانستان در این کشور برگزار می شود.

او می گوید، قرار است هیات 150 نفری به رهبری داکتر عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی و حامد کرزی رییس جمهوری پیشین افغانستان در این نشست شرکت کنند.

مسوول بخش مطالعات امنیتی اسلام آباد می افزاید که وارد کردن فشار بیشتر بر طالبان از طریق پاکستان برای شرکت فعال در گفتگوهای صلح و آتش بس یکی از بحث های اساسی نشست اسلام آباد است.

دولت افغانستان با وجود تلاش های مکرر حاضر به اظهار نظر در خصوص نشست اسلام آباد نشد.

گفتگوهای صلح افغانستان ظاهرا زمانی جان تازه می خواهد بگیرد که میدان های جنگ بیش از هر زمان دیگری داغ شده است. طالبان در هفته های گذشته به صورت کم سابقه ده ها ولسوالی را در مناطق مختلف کشور به تصرف خود درآورده است