آزمایش کرونا برای سفر به افغانستان الزامی شد

اداره هوانوردی ملکی افغانستان از تمام شرکت‌های هواپیمایی که به افغانستان پرواز دارند، خواسته تا پس از این هیچ مسافری را بدون داشتن سند آزمایش کرونا به این کشور منتقل نکنند.

این اداره با نشر خبرنامه‌ای گفته “بر اساس بررسی مرکز حالات اضطرار ویروس کرونا و وزارت صحت عامه، موج سوم نوع جهش‌یافتۀ کرونا، در سراسر جهان خبرساز شده و شهروندان کشور را تهدید می‌کند.”

در ادامه این خبرنامه آمده که “مطابق به توصیه وزارت صحت و فیصله کابینه افغانستان به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، به تمام شرکت‌های هوایی داخلی و خارجی که در افغانستان فعالیت دارند، ابلاغ می‌شود که بعد از این هیچ مسافری را بدون داشتن سند آزمایش منفی کرونا (PCR) به این کشور منتقل نکنند.”

این اداره از تمامی کسانی که به افغانستان سفر می‌کنند، خواسته تا پیش از سفر، آزمایش کرونا انجام دهند.

‘طرح محدود ساختن یا متوقف کردن پروازها به هند در دست است’

در همین حال وزارت صحت/بهداشت افغانستان می‌گوید در پی بدتر شدن شیوع کرونا در هند، این وزارت روی طرحی کار می‌کند که پروازها میان هند و افغانستان برای مدتی “متوقف یا دست کم محدود” شود.

میرویس علیزی، سخنگوی این وزارت به بی‌بی‌سی گفت که اعمال محدودیت سفر به ایران و پاکستان هم شامل این طرح است که تا دو روز دیگر برای تایید به ریاست جمهوری فرستاده می‌شود.

وزارت صحت افغانستان گفته که در این کشور تاکنون ۲۵۶ نفر به نوع جهش‌یافته کرونا مصاب شده که همه‌ای افراد مبتلا قبلا به پاکستان سفر کرده بودند.