دولت بایدن از پاکستان حمایت اقتصادی و نظامی خواهد کرد

دولت بایدن در اولین بودجۀ سال مالی 2022 خود، حمایت اقتصادی و اجتماعی از پاکستان را نیز در نظر گرفته است. این حمایت شامل آموزش پرسنل نظامی پاکستان است.

به نقل از خبرگزاری DAWN، رئیس‌جمهور جو بایدن روز جمعه، بزرگ‌ترین بودجۀ سال مالی 2022 در تاریخ ایالات متحده را ارائه کرد. بودجۀ پیشنهادی او 6 تریلیون دلار است. در این بودجه 6% درصد افزایش در بخش غیر دفاعی در نظر گرفته شده است که عمدتاً شامل برنامه‌های اجتماعی و پروژه‌های زیربنایی می‌شود.

در این بودجه که طرح آن روز جمعه به کنگره فرستاده شد، به اقدامات خارجی و برنامه‌های مرتبط با آن مثل حمایت اقتصادی از پاکستان نیز اشاره شده است:

حمایت اقتصادی از پاکستان به تقویت دولتی دموکرات در این کشور کمک خواهد کرد، مخصوصاً اینکه در ایالت خیبرپختون‌خواه با افغانستان هم‌مرز است. این حمایت به شناسایی افراط‌گرایان، ثبات در افغانستان و رشد اقتصادی به وسیلۀ سرمایه‌گذاری دوجانبه در مناطقی که امکان آن وجود دارد نیز منجر خواهد شد.

هزینۀ این برنامه‌ها از مبلغ 324.5 میلیون دلاری بودجۀ پیشنهادی وزارت خارجۀ آمریکا گرفته می‌شود که ایالات متحده برای آسیای جنوبی و مرکزی در نظر گرفته است.

ایالات متحده در ماه جولای 2019، پس از آنکه امام‌خان، نخست وزیر پاکستان برای نخستین بار به واشنگتن روفت، صد و بیست و پنج هزار دلار برای حمایت تکنیکی از پاکستان اختصاص داد. کمکی که شامل اهدای هواپیماهای اِف-16 به پاکستان می‌شد.

لیود آستین، وزیر دفاع آمریکا گفت: «باید بگویم که که ایالات متحده در این منطقه به شمول پاکستان حضور خواهد داشت و روابط خود با افغانستان را نیز حفظ می‌کند».