رادیو نوروز

چینی‌ها به دنبال سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیون دالری در تولید برق‌اند

An Afghan man repairs electricity cables along the streets of Kabul

ارگ ریاست جمهوری در خبرنامه‌ای می‌گوید که سرمایه‌گذاران چینی خواهان سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیون دالری در بخش تولید انرژی برق در افغانستان‌اند.

در خبرنامه آمده که رییس جمهور غنی به ادامۀ حمایت حکومت از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی، روز شنبه (۸ جوزا) با گروپ سرمایه‌گذاران چینایی که علاقمند سرمایه‌گذاری در بخش تولید انرژی برق از زغال‌سنگ‌اند، دیدار کرده است.

در خبرنامه آمده است:‌ «گروپ سرمایه‌گذاران چینی گفتند که می‌خواهند با سرمایه‌گذاری حدود ۴۰۰ میلیون دالر، ۳۰۰ میگاوات برق را با استفاده از زغال‌سنگ تولید کنند.»

در حال حاضر افغانستان از ازبکستان، تاجیکستان و ایران برق وارد می‌کند. برق ازبکستان و تاجیکستان، از مسیر ولایت‌های شمالی به پایتخت و بخش‌های دیگر کشور می‌رسد که در جریان سال چندین‌بار در پی جنگ و حملات عمدی پایه‌های برق تخریب یا منهدم می‌شود.

شرکت برشنا می‌گوید که افغانستان اکنون حدود ۸۰ درصد متکی به برق وارداتی کشورهای همسایه است.

به نقل از خبرنامه، رییس جمهور غنی در این نشست به واحد تسهیل سرمایه‌گذاری هدایت داده است تا بررسی‌های لازم را با همکاری برشنا به خاطر فراهم کردن فرصت سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاران چینی، انجام دهد.

پیش از این رییس جمهور غنی گفته بود که در صورت مدیریت درست، افغانستان ظرفیت تولید ۳۰۰ هزار میگاوات برق را دارد. در حال حاضر نیازمندی تمام افغانستان حدود ۲۰ هزار میگاوات برق است.

به اشتراک بگذارید:

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email

مطالب مرتبط

مقاومت مردمی در مقابل طالبان؛ چالش‌ها و فرصت‌ها

برخی بر این باورند که گروه‌های مردمی به همان اندازه که به مثابه‌ی یک فرصت هستند، به همان اندازه می‌توانند مشکل‌ساز نیز باشند. در این برنامه به بررسی چالش‌ها و فرصت‌های  مقاومت مردمی در مقابل طالبان پرداخته شده است.