چینی‌ها به دنبال سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیون دالری در تولید برق‌اند

ارگ ریاست جمهوری در خبرنامه‌ای می‌گوید که سرمایه‌گذاران چینی خواهان سرمایه‌گذاری 400 میلیون دالری در بخش تولید انرژی برق در افغانستان‌اند.

در خبرنامه آمده که رییس جمهور غنی به ادامۀ حمایت حکومت از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی، روز شنبه (8 جوزا) با گروپ سرمایه‌گذاران چینایی که علاقمند سرمایه‌گذاری در بخش تولید انرژی برق از زغال‌سنگ‌اند، دیدار کرده است.

در خبرنامه آمده است:‌ «گروپ سرمایه‌گذاران چینی گفتند که می‌خواهند با سرمایه‌گذاری حدود 400 میلیون دالر، 300 میگاوات برق را با استفاده از زغال‌سنگ تولید کنند.»

در حال حاضر افغانستان از ازبکستان، تاجیکستان و ایران برق وارد می‌کند. برق ازبکستان و تاجیکستان، از مسیر ولایت‌های شمالی به پایتخت و بخش‌های دیگر کشور می‌رسد که در جریان سال چندین‌بار در پی جنگ و حملات عمدی پایه‌های برق تخریب یا منهدم می‌شود.

شرکت برشنا می‌گوید که افغانستان اکنون حدود ۸۰ درصد متکی به برق وارداتی کشورهای همسایه است.

به نقل از خبرنامه، رییس جمهور غنی در این نشست به واحد تسهیل سرمایه‌گذاری هدایت داده است تا بررسی‌های لازم را با همکاری برشنا به خاطر فراهم کردن فرصت سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاران چینی، انجام دهد.

پیش از این رییس جمهور غنی گفته بود که در صورت مدیریت درست، افغانستان ظرفیت تولید 300 هزار میگاوات برق را دارد. در حال حاضر نیازمندی تمام افغانستان حدود 20 هزار میگاوات برق است.