ارزیابی استخبارات امریکا: دولت افغانستان ۶ ماه پس از خروج آمریکا سقوط خواهد کرد

بنا به گزارشی که این هفته منتشر شد، دستگاه‌های استخباراتی آمریکا هفته پیش به این نتیجه رسیدند که دولت افغانستان شش ماه پس از خروج کامل نیروهای آمریکا سقوط خواهد کرد.

در پی حملات چشمگیر طالبان علیه دولت افغانستان طی هفته گذشته، ارزیابی جدید که به‌طور اختصاصی در اختیار وال‌استریت ژورنال قرار داده شد، ارزیابی‌های خوش‌بینانه‌تر قبلی را باطل می‌کند.

این ارزیابی وقتی انجام شد که ارتش آمریکا اعلام کرده بود بیش از ۵۰ درصد روند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان تا ۱۱ سپتمبر که رئیس‌جمهور آمریکا جو بایدن تعیین کرده طی شده است.

نیروهای دولتی افغان در حال حاضر درگیر نبردی سنگین با طالبان در شهر شمالی قندوز هستند که طالبان مرز آن را با تاجیکستان اشغال کرده است. در حومه مزار شریف چهارمین شهر بزرگ افغانستان هم درگیری شدیدی در جریان است.

در هفته گذشته برخی نیروهای افغانستان خود را تسلیم طالبان کردند و در عکس‌ها و ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده می‌توان دید که جنگجویان طالبان مقادیر زیادی تجهیزات و موترهای نظامی را تصرف کرده‌اند.

مقامات به وال‌استریت ژورنال گفتند که در بحبوحه این تحولات، جامعه استخباراتی آمریکا، ارزیابی قبلی مبنی بر این که دولت افغانستان تا دو سال پس از خروج آمریکا دوام خواهد آورد را باطل کرد و حالا این زمان را بین شش ماه تا یک سال می‌داند.

مارک میلی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، در جلسه استماع کنگره، پیشروی‌های طالبان را کم‌اهمیت جلوه داد و چهارشنبه گفت که «در حال حاضر ۸۱ مرکز ولسوالی از کل تعداد ۴۱۹ مرکز، تحت کنترل طالبان است».

او گفت، «مراکز هیچ یک از ۳۴ ولایت افغانستان در کنترل طالبان نیست. درست است که طالبان از دور تیراندازی می‌کند و پاسگاه‌های دورافتاده را می‌گیرد، و موارد از این قبیل هست، و مراکز برخی ولسوالی‌ها را هم تصرف کرده‌اند. [ولی] شصت درصد از این ۸۱ مرکز پارسال تصرف شدند، و بقیه از حدود دو ماه پیش».

مارک میلی افزود که ارتش آمریکا به دقت این تحولات را زیر نظر دارد.