گزارشی از نقض گسترده حقوق بشر در افغانستان تحت حاکمیت طالبان

گزارش وزارت خارجه آمریکا در مورد وضعیت حقوق بشر در جهان در سال ۲۰۲۳، نگرانی‌های عمیقی را در مورد ادامه نقض گسترده حقوق بشر در افغانستان، به ویژه پس از سقوط افغانستان در آگوست ۲۰۲۱، ابراز می‌کند.

این گزارش که در ۳ ثور/اردیبهشت ۱۴۰۳ (۲۳ اپریل ۲۰۲۴) منتشر شد، جزئیات تکان‌دهنده‌ای از سوءاستفاده‌های متعدد طالبان، از جمله موارد زیر را ارائه می‌دهد:

قتل‌های فراقانونی: طالبان متهم به انجام قتل‌های فراقانونی، از جمله هدف قرار دادن روزنامه‌نگاران، فعالان و اقلیت‌ها در افغانستان اند.
اختطاف مردم: تعداد زیادی در افغانستان بدون تفهیم اتهام یا محاکمه‌ی قانونی در شرایط سخت در زندان‌های طالبان به سر می‌برند.
شکنجه: گزارش‌های موثقی از شکنجه و سایر رفتارهای غیرانسانی با بازداشت‌شدگان وجود دارد.
سرکوب آزادی بیان: طالبان با سرکوب شدید آزادی بیان و اجتماع، روزنامه‌نگاران و فعالان را با ارعاب و خشونت روبرو کرده است.
محدودیت‌های زنان و دختران: زنان و دختران با محدودیت‌های شدید در زمینه تحرک، آموزش و اشتغال مواجه هستند. هم‌چنان گزارش‌های تکان‌دهنده‌ی در رابطه به تجاوز به زنان در زندان‌های این گروه مستند شده‌اند.
این گزارش تصویری از یک فضای ترس و سرکوب در افغانستان ترسیم می‌کند. بسیاری از شهروندان، به‌ویژه زنان و اقلیت‌ها، از صحبت کردن علیه طالبان به دلیل ترس از انتقام خودداری می‌کنند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای در مورد این گزارش گفت: “طالبان با فرمان‌های خود عملاً زنان افغانستان را از حوزه عمومی حذف کرده‌اند و وضعیت زنان در این کشور بدتر شده است.”

این گزارش خواستار اقدامات فوری طالبان برای بهبود وضعیت حقوق بشر در افغانستان، از جمله موارد زیر است:

پایان دادن به قتل‌های فراقانونی و بازداشت‌های خودسرانه
تحقیق در مورد ادعاهای شکنجه و سایر سوءاستفاده‌ها
احترام به آزادی بیان و اجتماع
لغو محدودیت‌ها علیه حقوق زنان و دختران

هنوز اما یک رویکرد جامع برای رسیدگی به این بحران، از جمله تضمین پاسخگویی برای نقض حقوق بشر و اولویت‌بندی امنیت و رفاه همه شهروندان که نیاز فوری است، مورد بحث قرار نگرفته است و گروه طالبان همچنان به اعمال خشونت‌بار شان ادامه می‌دهند.