برگزاری چهارمین همایش بین‌المللی دیپلماسی نوروز و اهدای نشان نوروز

به تاریخ ۱۹ حوت/اسفند ۱۴۰۲، چهارمین همایش بین‌المللی دیپلماسی نوروز و مراسم اهدای نشان نوروز با حضور مهمانانی ۱۵ کشور در کوشک باغ هنر در تهران برگزار شد. این همایش به همکاری عده‌ای از نهادهای فرهنگی حوزه نوروز از جمله رادیو نوروز، انستیتوت مطالعات استراتژیک افغانستان و سایر نهادهای فعال در نوروزستان، با حضور دیپلمات‌های ارشد و نمایندگان کشورهای مختلف، همچنین فعالین فرهنگی از کشورهای حوزه تمدنی نوروز، به ویژه افغانستان و جمهوری اسلامی ایران، برگزار گردید.

همایش با خوانش مناجاتی از خواجه عبدالله انصاری، با صدای خانم الهام اخلاقی، خبرنگار رادیو نوروز و اجرای دلنواز رباب توسط هنرمندان افغانستان، آغاز شد. در این همایش، سفره‌ی هفت‌سین، هفت‌میوه، اجرای قطعات موسیقی سنتی و فرهنگ‌ مردم مناطق مختلف، از جمله افغانستان، تاجیکستان و ترکمنستان، به نمایش درآمدند. اختتامیه این مراسم نیز با مراسم اهدای نشان نوروز همراه بود.

دوکتور عابد اکبری، دبیر این همایش، در سخنان خود اظهار کرد: «نوروز، نماد نو شدن، پاکیزگی و زدودن ناپاکی است.» او ادامه داد: «نوروز نماد فزونی، روشنی و مهر است و کردار مردمان حوزه تمدنی نوروز در طول سالیان در حقیقت پاک کردن جامه‌ی جان و افروختن مهربانی در روزگاری است که مهر و دوستی در حال رنگ باختن است.»

اکبری بیان داشت: «نوروز صرفا یک تاریخ و زمانی برای جشن و پایکوبی نیست، بلکه تلاقی تاریخ و جغرافیا در یک‌گفتمان است، گفتمان صلح و دوستی و مهرورزی که بسیاری از مردمان جهان در گوشه گوشه گیتی دل در گرو آن دارند.»

میرجلال‌الدین کزازی، شاعر و یکی از دریافت‌کنندگان نشان نوروز در این مراسم، گفت: «ما صدها و هزاران نماد داریم که هر کدام از آن‌ها بخشی از فرهنگ، منش و تاریخ حوزه‌ی نوروز را به نمود می‌آورند، اما می‌توان نوروز را سنجه فرهنگ نوروزستان دانست.»

دکتر سید عباس عراقچی، دبیر شورای راهبردی روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران، نیز در سخنان خود اظهار داشت: «مردم ما هر کجا رفته اند، نوروز را با خود برده اند و این جشن را در آنجا جا انداخته و نهادینه کرده‌اند.» وی با تاکید بر اینکه حدود ۲۰ کشور جشن نوروز را برگزار می‌کنند، اظهار کرد که ویژگی‌های فرهنگی نوروز می‌توانند عرصه مناسبی برای همگرایی در حوزه تمدنی نوروزستان باشد.

سفیر هند نیز در این برنامه به زبان فارسی سخن گفته و چگونگی تجلیل از نوروز در دهلی را توضیح داد. رودرا گاوراو شرست گفت: جشن نوروزی که امروز برگزار می‌کنیم در هند هم خیلی مهم است و جمعیت پارسی زبان که از گذشته وارد کشور هند شده‌اند، برای مردم کشور ما قابل احترام و عزیز استند.» شرست یادآور شد که جشن آمدن بهار با نام‌های مختلف در استان‌های مختلف هندوستان نیز برگزار می‌شود که یکی از آنها، برپایی جشن رنگ‌بازی با آمدن بهار در این کشور است.

برگزیدگان امسال برای دریافت نشان نوروز، شال‌های ابریشمی – دست بافت بانوان هرات – را نیز به عنوان هدیه از سوی انستیتوت مطالعات استراتیژیک افغانستان و رادیو نوروز دریافت کردند.

نشان نوروز امسال به نمایند‌ه‌ی افغانستان، آقای سید عسکر موسوی اهدا شد. موسوی نویسنده و از نخبگان اهل دانش در افغانستان است.
هم‌چنین این نشان به چند تن از اساتید، نمایندگان کشورهای دیگر، از جمله میر جلال‌الدین کزازی از ایران، جمشید اقبال، شرست سفیر هند، معاون سفارت تاجیکستان و نماینده پارلمان اوگاندا، خانم آییشا وان یانا اهدا شد. گفتنی است که اوگاندا پنجاه و پنجمین کشور از حامیان برگزارکننده‌ی جشن نوروز است. خانم وانا پس از دریافت نشان نوروز، در سخنان خود اظهار نمود: «مفتخرم که به عنوان نماینده یک کشور آفریقایی، آیین نوروز را برای نخستین بار در سفارت اوگاندا در تهران برگزار می‌کنیم و سفره هفت سین را می‌چینیم.» وان یانا شرکت کنندگان این برنامه را به همکاری‌های بیشتر در عرصه‌های اقتصادی و فرهنگی دعوت کرد.

نشان نوروز، امسال و طی سال‌های گذشته به نمایندگان کشورهایی اهدا شده است که به توسعه‌ی روابط فرهنگی میان کشورهای حوزه نوروز و این کشورها، همکاری‌ها و تلاش‌های ثمربخشی را به انجام رسانده‌اند. این نشان، تندیس و دست سازه‌ای از پرستو، پرنده‌ی مهاجری است که هر سال با ورودش به نوروزستان، نوید بهار را می‌دهد.

گزارش و فیلم کامل این کنفرانس، به زودی روی وبسایت و صفحات اجتماعی رادیو نوروز در دسترس قرار خواهد گرفت.