هفت کشور عضو G7 با طرح زیربنایی عظیمی به رقابت با چین می‌پردازند

گروه متشکل از هفت کشور صنعتی بزرگ جهان موسوم به G7، روز شنبه در پی مقابله با نفوذ روزافزون چین برآمدند. آنها برای این منظور، پیشنهاد طرح زیربنایی برای کشورهای دیگر دادند که می‌تواند به رقابت با طرح ابتکاری چند ترلیون دلاری رئیس‌جمهور زی جیپینگ – طرح کمربند و جاده – بپردازد.

گروه G7 که رهبران آن در جنوب غرب انگلیس به دیدار یکدیگر رفته‌اند، به دنبال واکنشی منسجم در برابر قاطعیت و جسارت روزافزون زی جیپینگ هستند، جسارتی که پس از افزایش توانایی اقتصادی و نظامی چین در ۴۰ سال گذشته، بیشتر شد.

کاخ سفید در این باره گفت: «جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده و رهبران دیگر گروه G7 امیدوارند طرح‌شان (B3W) بتواند منتهی به همکاری در ایجاد زیربنایی شفاف شود و تا سال ۲۰۳۵، طرح ۴۰ تریلیون دلاری رئیس‌جمهور چین را که کشورهای در حال توسعه بدان نیازمندند، محدود کند.

یک مقام ارشد در دولت بایدن گفت: «طرح ما فقط برای مقابله با چین نیست، اما تا کنون هیچ جایگزین کارآمدی پیشنهاد نکرده‌ایم که ارزش‌ها، استانداردها و شیوۀ دادوستدمان را بازتاب دهد».

کاخ سفید اضافه کرد که طرح کشورهای گروه هفت موسوم به B3W، باعث تسهیل در بخش‌های خصوصی و حوزه‎‌هایی مانند آب‌وهوا، بهداشت و امنیت بهداشتی، تکنولوژی دیجیتال، عدالت و برابری جنسیتی می‌شود.

بیش از ۱۰۰ کشور قراردادی با چین امضا کرده‌اند تا در پروژه‌های بی.آر.آی مانند خط آهن، بنادر، بزرگ‌راه‌ها و بخش‌های زیربنایی دیگر با یکدیگر همکاری کنند.

منتقدان طرح زی جیپینگ می‌گویند: «طرح او برای ایجاد نسخۀ مدرن جادۀ ابریشم که چین را به بخش‌های دیگر آسیا، اروپا و … وصل می‌کند، ابزاری برای گسترش کمونیست چین به دیگر نقاط جهان است».

مقامات پکن در این باره می‌گویند: «چنین بدگمانی‌هایی از بقایای امپراتوری برخی قدرت‌های غربی که قرن‌ها به تحقیر چین پرداخته بودند، چشم‌پوشی می‌کند».

وزارت خارجۀ چین تا کنون نظری در مورد طرح کشورهای عضو G7 نداده است.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email

طالبان: نظامیان ترکیه باید تا قبل از اتمام سال ۲۰۲۱ افغانستان را ترک کنند

سخنگوی گروه طالبان به خبرگزاری رویترز گفت که طبق توافق‌نامه با ایالات متحده و خروج نیروهای خارجی، ترکیه نیز باید نظامیان خود را از افغانستان خارج کند.

سهیل شاهین که به شدت با طرح آنکارا برای حفاظت و مدیریت میدان هوایی کابل پس از خروج ایالات متحده و ناتو از افغانستان مخالفت کرد، گفت: «ترکیه باید قبل از پایان سال ۲۰۲۱ نظامیان خود را از افغانستان خارج کند».

روند خروج نظامیان خارجی سؤالاتی برای ایالات متحده، کشورهای دیگر و سازمان‌های بین‌المللی مطرح کرده است. اکنون مأموریت آنها بر چگونگی تأمین امنیت پرسونل‌شان هنگام خروج از افغانستان و مبارزه با تهدیدات علیه پایتخت این کشور است.

به نظر می‌رسد اظهارات سخنگوی گروه طالبان، امید آنکارا در بهبود روابط با ایالات متحده به وسیلۀ حفاظت از میدان هوایی کابل را نقش بر آب کرده است؛ روابطی که ترکیه پس از خرید سامانۀ دفاعی از روسیه آن را تیره کرده بود. انتظار می‌رود در گفت‌وگوی روز دوشنبه بین جوبایدن و رجب طیب اردوغان این مسئله نیز مطرح شود.

سهیل شاهین به رویترز گفت: «ترکیه یکی از اعضای ناتو است که از ۲۰ سال گذشته بدین سو در افغانستان حضور داشته است، بنابراین باید بر مبنای توافق‌نامۀ ما با ایالات متحده، نیروهای خود را از افغانستان خارج کند. از این گذشته، ترکیه کشور اسلامی توان‌مندی است و روابط تاریخی با افغانستان دارد. امیدواریم هنگامی که دولت اسلامی جدیدی در این کشور قدرت را به دست گیرد، روابط خوب و نزدیکی با آنها داشته باشیم».

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email

پنتاگون استفاده از پهپاد برای حمایت از نیروهای افغان را بررسی می‌کند

مقامات ارشد پنتاگون به نیویورک تایمز گفته‌اند که با خروج نظامیان ایالات متحده از افغانستان و بحرانی شدن احتمالی وضعیت نیروهای افغان، دست به مداخلۀ نظامی خواهند زد. این مداخله شامل استفاده از هواپیماهای جنگی یا پهبادها برای حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان خواهد بود. پنتاگون گفته که  بحث‌ها در این‌باره که اگر نیروهای افغان با مشکل مواجه شوند، چه باید کرد، جریان دارد اما هنوز تصامیم نهایی اتخاذ نشده است.

جو بایدن در ماه آپریل دستور خروج کامل نظامیان ایالات متحده از افغانستان را صادر کرد و گفت: «پس از این در افغانستان دخالت نظامی نخواهیم کرد، اما به فعالیت‌های دیپلوماتیک و انسان‌دوستانه ادامه خواهیم داد».

اگر آمریکا از نیروهای افغان حمایت هوایی کند، ادامۀ این حمایت کار دشواری خواهد بود، زیرا تمام پایگاه‌های خود در افغانستان را یا تخلیه کرده، یا در آینده‌ای نزدیک تخلیه خواهد کرد. به نقل از نیویورک تایمز، ایالات متحده هر گونه حملۀ هوایی در حمایت از نیروهای افغان را از خلیج فارس فرماندهی خواهد کرد.

در حال حاضر طالبان برخی مناطق روستایی افغانستان را کنترل می‌کنند و احتمال دارد ایالات متحده در آینده هیچ حمایت نظامی از این مناطق نکند.

مقامات ارشد پنتاگون به نیویورک تایمز گفتند: «ظهور دولت اسلامی عراق و شام در خاطرمان است. در حال بررسی چگونگی مبارزۀ ضدتروریسم و القاعده و گروه‌های شبه‌نظامی دیگر در افغانستان هستیم. گروه‌هایی که ممکن منافع ما را به خطر بیندازند».

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email

دولت عراق فرمانده نظامی همسو با ایران را آزاد کرد

عراق یکی از فرماندهان گروه‌های مسلح طرفدار ایران را که در ماه می به اتهام فعالیت‌های تروریستی دستگیر کرده بود، پس از آن آزاد کرد که به مدارک کافی علیه او دست نیافتند.

به نقل از خبرگزاری رویترز، دو مقام عراقی گفتند: «قاسم محمود مصلح ساعت ۸ صبح روز دوشنبه آزاد شد».

طرفداران مصلح که در پل مرکزی جدریۀ بغداد به استقبالش آمده بودند، او را در آغوش گرفتند، بوسیدند، عکس و ویدئوی یادگاری گرفتند و به جشن و پایکوبی پرداختند.

آزادی مصلح بدون پیگرد قانونی یکی از تلاش‌های ناموفق دولت عراق در سرکوب گروه‌های مسلح است.

مصلح که اهل جنوب شهر مقدس کربلا است، در ۲۶ می دستگیر شده بود. ارتش عراق گفت که اتهام او فعالیت تروریستی است، اما جزئیات بیشتری ارائه نکرد.

محمود مصلح رئیس نیروی بسیج مردمی (PMF) در ولایت الانبار است.

مقاماتی امنیتی گفتند: «او هنگام دستگیری در حملاتی به نیروهای ایالات متحده در عراق دست داشت. برخی رسانه‌ها و تحلیل‌گران می‌گویند که احتمالاً مصلح در قتل فعالان طرفدار دموکراسی و صلح نیز دست داشته است.

کمیتۀ تحقیقی که از مقامات دفاع و وزارت داخله، امنیت ملی و نیروی بسیج مردمی تشکیل شده‌اند، وظیفه دارند تا پروندۀ مصلح را بررسی کنند. او در این مدت تحت نظر فرماندهی عملیات‌های مشترک بوده است که بر عملکرد نیروهای امنیتی عراق نظارت می‌کند.

پروندۀ او روز دوشنبه به قاضی تحقیق نیروی بسیج مردمی تحویل داده شد و او دستوری آزادی مصلح را صادر کرد.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email

طالبان: افغان‌هایی که با نیروهای خارجی کار کرده‌اند، از چیزی نترسند

به نقل از شبکۀ الجزیره، گروه طالبان اعلان کرده است که افغان‌هایی که در ۲۰ سال گذشته با ایالات متحده و ناتو کار کرده‌اند را مورد پیگرد قرار نخواهند داد و امنیت‌شان برقرار خواهد بود.

در بیانیۀ روز دوشنبۀ این گروه چنین آمده است: «هیچ خطری از سوی ما افرادی که با نیروهای خارجی کار کرده‌اند را تهدید نخواهد کرد، بنابراین، دلیلی ندارد که آنها کشور را ترک کنند. امارت اسلامی اعلان می‌کند که این افراد نباید نگران کارهای گذشتۀ خود باشند؛ همچنین پس از این نباید در چنین فعالیت‌هایی – همکاری با نیروهای خارجی – که خیانت به اسلام و کشور است، شرکت کنند».

گروه طالبان این بیانیه را پس از آغاز خروج نیروهای خارجی از افغانستان و نگرانی افغانانی صادر کرد که با این نیروها کار کرده‌اند.

در ۲۰ سال گذشته، هزاران افغان با نیروهای بین‌المللی در افغانستان به عنوان گارد امنیتی، ترجمان و … کار کرده‌اند.

اکنون این افراد از انتقام طالبان هراس دارند و برخی از آنها نیز درخواست ویزای ویژه داده‌اند تا کشور را ترک کنند.

برخی کشورها مانند ایالات متحده، آلمان و بریتانیا برنامۀ انتقال کارمندان بومی (افغان) خود از افغانستان را آغاز کرده‌اند.

عمر، یکی از مترجمانی که ده سال در سفارت آمریکا در افغانستان کار کرده است، بر این هراس است که اگر کشور را ترک نکند، با انتقام سخت طالبان روبرو خواهد شد.

او از ما خواست که نام کاملش را ذکر نکنیم و گفت: «از کار با ایالات متحده پشیمانم. این بزرگ‌ترین اشتباه زندگی من بود. اقاربم مرا عامل آمریکایی می‌خوانند».

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email

جف بزوس با بلو اوریجین به فضا سفر می‌کند

پرواز جِف بزوس به عنوان اولین انسانی که به خارج از مدار فضا می‌رود، ماه آینده عملی خواهد شد. این پرواز را شرکت آمریکایی بلو اوریجین به عهده خواهد گرفت.

آقای بزوس، اوایل صبح دوشنبه در پُستی اینستاگرامی نوشت: «من، برادرم و برندۀ مزایدۀ جاری، در ۲۰ جولای با نخستین پرواز برنامه‌ریزی‌شدۀ فضاپیمای جدید شِپِرد به فضا خواهیم رفت».

۲۰ جولای سالگرد فرود فضاپیمای آپولو۱۱ بر کرۀ ماه است. فضاپیمای شپرد از تگزاس پرواز خواهد کرد.

بزوس در اوایل ماه فبریه گفت: «در حال انجام وظیفه به عنوان مدیر ارشد اجرایی آمازون بودم و در کنار مشغله‌های دیگر به شرکت بلو اوریجین نیز می‌اندیشیدم».

بزوس در پُست اینستاگرامی خود نوشت: «دیدن زمین از فضا، شما و رابطه‌تان با این سیاره را تغییر می‌دهد. می‌خواهم به این سفر بروم، زیرا همان چیزی است که در زندگی منتظرش بودم. این سفر یک ماجراجویی و موفقیتی بزرگ برای من است».

مزایدۀ سفر با فضاپیمای جدید شپرد روز شنبه پایان یافت. پیشنهاد برندۀ این مزایده مبلغ ۲.۸ میلیون دلار بوده است، مزایده‌ای که ۶۰۰۰ نفر از ۱۴۳ کشور در آن شرکت کردند.

مبلغ پیشنهادی برندۀ مزایده به بنیاد بلو اوریجین – انجمن آینده‌سازان – اهدا خواهد شد؛ بنیادی که مأموریتش الهام‌بخشیدن به نسل آینده است تا وظایف خود را به درستی انجام دهند و بتوانند آرزوی آتی زندگی در فضا را محقق کنند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email