ناتوانی روشنفکران افغان در تقویت دموکراسی: مرور روزنامه‌های امروز ایران

چکیده:

دو روزنامه چاپ امروز ایران در باره افغانستان مطلب منتشر کرده است. روزنامه آرمان ملی با تیتر«طالبان مشکلی برای صادرات ایران ایجاد نکرده است» و روزنامه اعتماد با عنوان « شگفتی‌ها  و زمینه‌های قدرت طالبان».

سرمقاله نویس روزنامه آرمان ملی می‌نویسد، تاکنون ۶۰ درصد از مرز ایران با افغانستان با طالبان بود که اکنون به ۹۰ درصد رسیده است. طالبان تاکنون هیچ مشکلی برای صادرات ایران ایجاد نکرده و با توجه به رویکرد جدید این گروه برای جلب نظر مردم افغانستان به نظر نمی‌رسد در مورد واردات کالاهای مورد نیاز آن‌ها از ایران در آینده مشکل ایجاد کند و یا میزان صادرات ایران به افغانستان را کاهش دهد.

سرمقاله نویس در ادامه نوشته است، در حال حاضر ۴۵ درصد از نیازمندی‌های واردات افغانستان از چهار مرز رسمی ایران به این کشور تامین می‌شود که ارزش آن تقریبا ۵.۳ میلیارد دالر است.

روزنامه آرمان ملی در مطلب دیگر در مورد نشست تهران نوشته است، که ایران همیشه اعتقاد داشته که مسئله افغانستان راه حل نظامی ندارد و بهترین اقدام شکل گیری گفتگوهای بین‌الافغانی است، به این معنا که هم طالبان و هم گروه‌های غیر پشتون با دولت بصورت جداگانه مذاکره کنند و در نهایت همه گروه‌ها  بتوانند با هم به توافق برسند و از دل این گفت وگوهایک راه حل صلح آمیز برای حل مسئله افغانستان به دست بیاید.

به باور سرمقاله نویس، اقدام تهران نه تنها اقدامی انفعالی نبود بلکه یک ابتکار بود و ایران اولین کشوری بود که پس از خروج آمریکا میزبانی دولت و گروه‌های مختلف افغانستانی برای مذاکره بود و خیلی انتظار داشتند این اقدام از سوی قطر صورت بگیرد و این مساله نشانه اعتماد دولت کابل و گروه‌های سیاسی به جمهوری اسلامی ایران است.

تحلیل‌گر روزنامه اعتماد نگاشته است، که سرعت و قدرت پیشروی‌های طالبان در افغانستان حتی با روایت‌های دولتی شگفت آوراست. این گروه که ۲۰ سال زیر شدیدترین فشارهای نظامی و بمباران‌های امریکا و ناتو قرار داشته است، چگونه به جذب این همه نیرو پرداخته تا آنجا که گفته می‌شود ۱۷۰ ولسوالی را به تصرف خود درآورده و پایتخت این کشور را مورد تهدید قرار داده است.

در ادامه مقاله آمده است، دولت پس از سقوط طالبان با حضور نیروهای خارجی به یک دوپینگ امنیتی و نسبی اکتفا کرده و از ریشه دار کردن پایه‌های اقتدار خویش حتی توسط نیروهای نظامی غفلت کرده‌اند و فسادهای اقتصادی هم مزید بر علت شده، از شکل یافتن ساختار اداری مستحکم جلوگیری کرده‌اند.

مقاله نویس در آخر نوشته است، درجریان ۲۰ سال گذشته طبقه روشنفکر و نخبه افغان نه توان تقویت ریشه‌های دموکراسی را داشته‌اند و نه حتی روی همبستگی ملی کاری انجام داده‌اند تا جامعه‌ای با ریشه‌های مستحکم تشکیل شود.

به اشتراک بگذارید:

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email

مطالب مرتبط

نگرانی ایران و چین از تسلط طالبان: مرور روزنامه‌های ایران

روزنامه‌های امروز چاپ ایران، به موضوعات مختلف افغانستان پرداخته است. روزنامه آرمان ملی تحت عنوان «ایران و تحولات اخیر افغانستان» روزنامه ایران با تیتر «نخبگان افغانستان توطئه دشمنان را نام می‌گذارند» و روزنامه ابتکار با عنوان «پیشروی طالبان تا مرز چین» مطلب منتشر کرده است.