افغانستان ششمین کشور آسیب پذیر در برابر تغییرات اقلیمی

تصویر: ۸صبح

افغانستان در تغییرات اقلیمی سهیم نیست، یعنی نقش بارزی در تولید گازهای گلخانه‌ای ندارد، اما ششمین کشور آسیب پذیر جهان است که در نتیجه، سالانه میلیون‌ها دلار زیان می‌کند.

در ده سال گذشته حدود یک میلیون هکتار از اراضی افغانستان به بیابان تبدیل شده و میلیون ها نفر آواره شده‌اند. به نقل از استفان رودریکز نماینده برنامه انکشافی سازمان ملل متحد (UNDP)، تغییرات آب و هوا و جاری شدن سیل به ساکنان چندین ولایت افغانستان، خساراتی را وارد کرده است. به قول او: «در ده سال گذشته در افغانستان شاید حدود یک میلیون هکتار زمین تبدیل به بیابان شد و این کشور قبلاً نیز دچار خشک‌سالی شده بود. ما شاهد خشک‌سالی های زیادی بوده‌ایم، میلیون‌ها نفر آواره شده‌اند، ما شاهد کمبود آب نیز بوده‌ایم.»

وی همچنین با بیان اینکه بیش از ۲۰۰ نفر بر اثر این سیلاب‌ها جان خود را از دست داده‌اند و بیش از ۳۰۰ نفر نیز مجروح شده‌اند، گفت: عملیات جستجو و نجات همچنان ادامه دارد. استفان رودریکز همچنین تاکید کرد که آژانس‌های سازمان ملل به ارائه کمک‌ها در زمینه‌های سرپناه، غذا، آب و مراقبت‌های بهداشتی برای قربانیان سیل‌های اخیر ادامه می‌دهند.

استفان رودریگز افزود: «تأمین چادر/خیمه برای آنها برای خوابیدن در پناهگاه‌های موقت یکی از اولویت‌ها بود و سپس ارائه خدمات بهداشتی درمانی برای کسانی که به شدت آسیب دید‌ه‌اند و برای جلوگیری از بدترین مشکلات، ما نیاز به تخلیه آوار و حیوانات مرده برای دسترسی به برخی مناطق داشتیم. مردم بی‌کار استند و به غذا، پول نقد و آب نیاز دارند.»

استفان رودریگز تاکید کرد که آنها از زنان کارآفرین در افغانستان حمایت می‌کنند و تنها در دو سال گذشته از ۷۵۰۰۰ شرکت‌های زنان، حمایت کرده‌اند. نماینده برنامه عمران ملل متحد در افغانستان توضیح داد: «در واقع در دو سال گذشته، ما از ۷۵۰۰۰ تجارت تحت رهبری زنان در سراسر افغانستان حمایت کرده‌ایم که برخی از آنها شرکت‌های کوچک و برخی متوسط هستند. ما برای آنها سرمایه، اعتبار، وام، آموزش ظرفیت سازی، حمایت از مشارکت در فعالیت های تجاری و ایجاد انجمن های تجاری برای زنان را فراهم کرده ایم. ما حمایت های گسترده ای از زنان کرده ایم.» استفان رودریگز تاکید کرد که محدودیت‌های اعمال شده بر زنان در افغانستان سالانه حدود ۶۰۰ میلیون تا یک میلیارد دلار به اقتصاد افغانستان زیان وارد می‌کنند.